Az innovatív építészeti megoldások is arattak!
Átadták az Építészeti Nívódíjat!
Demszky Gábor főpolgármester és Beleznay Éva főépítész a Városházán ma átadták az idei Budapesti Építészeti Nívódíjakat. Öt épület kapott díjat, egy pedig elismerő oklevelet. Irodaházak közül több is nyert, innovatív építészeti megoldások is arattak, de sem lakóház, sem műemléki felújítás nem szerepel a nyertesek között.
2008.12.05 20:00ma.huKitüntetést kapott a megújult Kopaszi-gát (Turányi Gábor, Turányi Bence és Mórocz Tamás), az óbudai Duna-parton álló Krüll-Ung Irodaház (Kalo Emese, Szabó Eszter, Pásztor József), a Richter új kutató- és irodaépülete (Zoboki Gábor, Oláh Éva, Tóth Zoltán), a Semmelweis Egyetem IX. kerületi új Oktatási Központja (Noll Tamás, Madzin Attila, Csavarga Rózsa) és elismerést a markánsan formált Budafoki Víztorony (Perényi Tamás, Kolossa József).
A szakmai zsűri mindegyiknél kiemelte, hogy az anyaghasználat és a kortárs építészeti értékek mellett fontosnak tartja a környezethez való illeszkedést, illetve a jelszerűséget. Budapest építészeti problémái a nívódíjra beérkezett pályázatokból is kiolvashatók.
A mindössze két benyújtott lakóépület mellett egyértelműen az irodaházak túlsúlya határozta meg a mezőnyt, pedig a városkép sokkal inkább a meglévő értékek méltó kezelésével, a hagyományok és az új épületek harmóniájával épül vagy roncsolódik, mint pusztán újak építésével. A Budafoki Víztorony, noha természetes környezetbe épült és távolabb esik a város magjától, aszimmetrikus sziluettje és a tetejéről nyíló panoráma révén önmagában is erős környezetformáló elem lett. A Kopaszi-gát pedig a város egyik régóta haldokló, de romlásában is erős nosztalgiát keltő része helyett kínál új típusú városi közösségi tereket.
A kiírásban megfogalmazott célok, az új érték teremtése és a városképet formáló hatás ezeknél egyértelmű - de a városkép definiálásához a sűrűn beépített városrészek, a történeti emlékek újraértelmezése és az építészeti gesztusok stabil színvonala is kell, amibe beleértetik a környezettudatos megoldások alkalmazása.
A hagyományos értékek megőrzése, a díj másik fő célja, kevéssé jelent meg a benyújtott pályázatokban.