Külföldön már ismerik Marton Zsolt grafikust

Az ördög bibliájában Jézus Krisztus a dzsóker

Csöndes, visszahúzódó fiatalember Marton Zsolt grafikus. Pedig olyan sajátos képi világot teremtett már eddig is, amelyre muszáj odafigyelni. Macskabőrbe bújtatja az embert, Mrozek-novellákat visz képregényre, és megtervezi az ördög bibliáját.

2008.10.17 17:56ZONA

Majdnem láthatatlan. Ha művészi értelemben létezik a láthatatlan alkotó fogalma, akkor Marton Zsolt a majdnem láthatatlan. Merthogy képzeljenek el egy grafikust, egy rajzolót, aki nem hajt hírnévre, nem töri magát azért, hogy kiállítások sorozatával mutassa meg tudását, rajzolói énjét, tehetségét, belső világát. Nem vágyik arra, hogy megismerjék a nevét, felismerjék az utcán, miközben olyan világot rajzol, amelynek a nevét és arcát ismernie kellene mindenkinek.
 
Mert itt van például a Mrozek-novellákat felébresztő körpanorámás képregénysorozata, amelyben nyúl és rókafejű lények tanítják nekünk a groteszk lényegét. Még a gyerekek is könnyen megértik a kifordított gondolatok erejét, a felnőttek pedig – ha nem akarják is érteni – szembesülhetnek mindennapjaikkal, teremtett világuk keserédes valóságával. Visszarántani a valóságba. Ez lehetne a mottója Marton Zsoltnak, ha érdekelnék az ehhez hasonlóan gyönge és nevetséges szlogenek. Miközben mégis azon a világon üt rést, arra a világra nyit kaput, amelyet az alkotó elme teremtett éppen azért, hogy teret adjon a fantázia játékának. Csakhogy önállóvá, üzletszerűvé vált ez a teremtett világ, be- és elzárta magát a valóságtól. 

Nem misszió ez, mert megváltani senkit nem akar Zsolt ezzel, inkább válaszai vannak, sajátos válaszai: rajzaival visszavezet bárkit a valósághoz a fantázia világából, és megmutatja, hogy a két világ igenis összefügg. 

2004-ben Marsili-díjat nyert pályázatával a bolognai gyermekkönyvvásáron. Illusztrációs fesztiválra készült a rajz. Zsolt akkor még az Iparművészeti Egyetem hallhatója volt. Évfolyampályázat volt, indulni lehetett fikciós és nem fikciós kategóriában. Sokáig azt sem tudta, mivel nevezzen, végül a tudományos kategória mellett döntött. Anatómiai tanulmányokat folytatott, segítségül hívta Barcsay Jenő anatómiai lexikonját, Leonardo da Vinci mesteri rajzait, és elővette Walt Disney világhírű figuráit, Popeye alakját, Tom és Jerry végletekig egyszerű figuráját, és megalkotta a Popeye-be és macskabőrbe bújt ember világát. 

A cikk folytatása a Zónában! 

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.