Emlékek a buchenwaldi haláltáborból

Buchenwald elfeledett asszonyai - kiállítás Debrecenben

Az egykori buchenwaldi haláltábort, az ott fogva tartott emberek körülményeit, hétköznapjait mutatja be fotók, hang- és videoanyagok segítségével a debreceni Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum pénteken nyílt tárlata.

2008.09.13 22:37MTI

A Buchenwald elfeledett asszonyai című kiállítás kapcsán Lakner Lajos, a debreceni Déri Múzeum igazgatója az MTI-nek elmondta: a tárlat anyagát Pusztai Éva bocsátotta a múzeum rendelkezésére, aki maga is megjárta a buchenwaldi haláltábort. A bemutatott anyag a Buchenwald és Mittelbau-Dora Emlékhely Alapítvány kiállítása, amelyet eddig csak Párizsban és Németországban láthatott a közönség. Magyarországon most először láthatja a közönség fotókon, hang- és videoanyagokon a buchenwaldi tábor lakóinak körülményeit, hétköznapjait bemutató alkotásokat.

Egyebek mellett eredeti rabruhákat és a buchenwaldi őrök fegyvereit is megtekinthetik az érdeklődők a november 5-ig nyitva tartó debreceni kiállításon. A buchenwaldi koncentrációs tábor 1935 júliusától 1945-ig működött. A tábor lakói - zsidók, politikai és hadifoglyok - elsősorban kényszermunkásként dolgoztak a közeli hadiüzemekben. 1938-ban a náci Németország agressziója és az antiszemita pogromok hatására közel 20 ezer fogoly érkezett ide, a létszám 1943-ra 17 ezerre csökkent.

A tábort az amerikai csapatok közeledtével a németek részben kiürítették, ezt követően a fogva tartottak szabadították fel. A tábort 1945 és 1950 között a szovjet megszálló csapatok működtették politikai foglyok számára.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.