Útlevél nélkül nehéz
Utazhat-e a kínai rezsimet bíráló művész?
Németország egészen magas szinten igyekszik elérni Aj Vej-vej "szabadon engedését".
2014.03.05 22:45MTI
Áprilisban rendezik meg minden idők legnagyobb Aj Vej-vej kiállítását Berlinben, németországi pártfogói kiutazási engedélyt sürgetnek a kínai rezsimet hevesen bíráló képzőművész számára, hogy részt vehessen kiállításán.
Az április 3-án - pontosan Aj Vej-vej letartóztatása harmadik évfordulóján - nyíló kiállításnak a berlini Martin Gropius-ház ad otthont.
Klaus Staeck, a Berlini Művészeti Akadémia elnöke szerdán Angela Merkelhez fordult, hogy a német kancellár határozottan lépjen fel a kínai kormánnyal március végén folytatandó tárgyalásain a kérelem ügyében.
Aj Vej-vej videoüzenetben közölte, hogy ismét kérte az útlevele visszaadását a pekingi hatóságoknál, egyelőre hiába.
Peter Raue művészeti szakértő és ügyvéd február végén háromnapos látogatást tett a képzőművésznél Pekingben.
"Nincs se eljárás, se vád ellene. De magyarázat sincs az állam részéről, miért nem adják neki vissza az útlevelét" - mondta Raue.
A kiállítás előkészületei eközben nagyban folynak, a műalkotásokat tartalmazó konténerek napokon belül megérkeznek a német fővárosba. Aj Vej-vej az alkotások közel felét külön a húsz kiállítótermet megtöltő tárlatra készítette - fejtette ki Gereon Sievernich múzeumigazgató.
A kínai kormány legfőbb ellenzéke és a sajátos helyi társadalmi viszonyok legnagyobb kritikusa jelenleg is rendőri felügyelet alatt tevékenykedik pekingi stúdiójában. A hatóságok nem engedik, hogy elhagyja az országot, állandó megfigyelés alatt tartják, és a külvilággal történő kapcsolattartását szigorúan ellenőrizve igyekeznek ellehetetleníteni a munkáját.
A kommunista hatalmat élesen bíráló, külföldön gyakran idézett Aj Vej-Vej korábban már sokszor hozta zavarba a kínai vezetést. Válaszul 2011-ben letartóztatták, ám hamarosan az erőteljes külföldi tiltakozás és a diplomáciai közbenjárás hatására szabadon engedték. Helyzetét azonban minden téren igyekeznek megnehezíteni: adminisztratív mulasztásra hivatkozva a hatóságok földig rombolták a művész 2011-ben elkészült sanghaji stúdióját.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06