Ukrajnából az USA-ba
85 éves a legnagyobb élő értelmiségi
December 7-én ünnepli 85. születésnapját Avram Noam Chomsky amerikai nyelvész, akit a New York Times a "legnagyobb élő értelmiséginek" nevezett. 1980 és 1992 között a világ legtöbbet idézett élő tudósa volt, munkásságával paradigmaváltásra késztette a nyelvészetet.
2013.12.07 00:30MTI
Chomsky Philadelphiában született 1928. december 7-én, ukrajnai zsidó apja 1913-ban vándorolt ki az Egyesült Államokba. Az apa baloldali demokrata meggyőződése mellett a zsidó öntudatot is fiába plántálta, akire mindemellett nagy hatással voltak az anarchoszindikalista nézetek és George Orwell munkái is.
1945-ben kezdte meg tanulmányait a Pennsylvaniai Egyetemen filozófia és nyelvészet szakon, az ötvenes évek elején néhány évig a Harvardon is tanult. 1955-ben a Pennsylvaniai Egyetemen nyelvészetből doktorált, disszertációja a nyelvelmélet logikai szerkezetéről szólt.
A tudományos világ 1957-ben figyelt fel Chomskyra, amikor megjelent Mondattani szerkezetek című munkája, amelyben - majd később az 1968-as Nyelv és elme című könyvében - megalkotta az "univerzális nyelvtan" fogalmát. Alapgondolata, hogy az ember elmebeli képessége, amely alkalmassá teszi anyanyelvének elsajátítására, az emberiség minden egészséges egyedénél egyforma. Szerinte a nyelvek változatosságának sem kulturális, sem faji különbségekhez nincs köze, az csupán a történeti véletlennek köszönhető. Chomsky (a strukturalistákkal karöltve) mondta ki először, hogy a nyelvészet természettudomány, amely matematikai eszközökkel képes modellálni azoknak a rendszereknek a működését, amelyeket fel akar tárni.
A Mondattani szerkezetekben olyan matematikai modellt alkotott, amellyel formalizálta a leíró nyelvészetet. Megkülönböztette a nyelvek felszíni és mélystruktúráját, ez utóbbit a nyelv alapjának minősítette, amely bizonyos transzformációk révén létrehozza a felszíni struktúrákat, azaz a nyelvi megnyilvánulásokat. Az általa felvázolt és róla elnevezett úgynevezett Chomsky-hierarchia a formális nyelvet osztályokra bontja növekvő kifejezőerő szerint. Ez azt jelenti, hogy minden egymás után következő osztály előállíthatja a formális nyelvnek egy, az előtte álló osztálynál tágabb csoportját.
Noam Chomsky a nagyközönség előtt sarkos politikai-közéleti megnyilvánulásaival lett ismert. A magát libertariánus szocialistaként jellemző tudós bírálja az Egyesült Államok világhatalmi törekvéseit. Elítélte a részvételt a vietnámi háborúban, az iraki szerepvállalás kapcsán Amerika háborús szenvedélyéről beszélt, hazáját a világ legfőbb terrorista államának tekinti. Úgy véli, hogy a szabadság látszata ellenére a nyugati társadalmak felett a nagyvállalatok uralkodnak, amelyek hatalmukat a propaganda révén gyakorolják. Bírálja a környezetvédőket is, akik akarva-akaratlanul e vállalatok érdekében lépnek fel.
Társadalomkritikája a kilencvenes évektől erősödött, olyannyira, hogy halálos fenyegetéseket is kap, a rendőri védelmet azonban visszautasítja. A szólásszabadság feltétlen híve. Bár a nácizmus és a totalitárius rendszerek esküdt ellensége, védelmébe vette a nyíltan holokauszttagadó Robert Faurisson francia történészt, és még soha nem indított pert az őt ért, olykor becsületsértésnek minősíthető kritikák miatt.
Majdnem hat évtizede tanít a híres Massachusetts Institute of Technology (MIT) egyetemen, ma már mint emeritus professzor. Tagja számos tudományos társaságnak, akadémiának, több kitüntetés birtokosa (George Orwell-díj, Kyoto-díj, James Killian-díj, Helmholtz-érem, Benjamin Franklin-érem, Asztúria Hercege Díja, Carl von Ossietzky-díj). Róla neveztek el egy újonnan felfedezett szabódarázs méhet, korábban a Columbia egyetemen egy hosszú évekig tartó csimpánzkísérlet alanyának a Nim Chimsky nevet adták tudóstársai - nem elismerésként.
A nyelvész professzor 2004-ben Magyarországon járt, a Magyar Tudományos Akadémián előadást tartott A biolingvisztika és az emberi minőség címmel. Hangja hallható az Anima Sound System 2006-os We Strike című lemezén.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06