A kivándorlásról

Ilyen történetet vár a Katona? Kertész Ákos menedékjogot kap Kanadában

A nézők aktív közreműködésére számít Illaberek című, a kivándorlás jelenségével foglalkozó előadása létrehozásában a budapesti Katona József Színház. A november végi bemutatóhoz a közönség történeteit várják.

2013.11.15 11:35ma.hu
Fotó: MTI

Az Illaberek nyílt próbája utáni nézői aktivitást tapasztalva az alkotók úgy határoztak, hogy a közönség közreműködésére is számítanak a darab létrehozásában. Olyan valódi történeteket várnak, amelyek az előadás témájához kapcsolódnak, és a készülő produkció egy-egy váratlan, egyedi, meghökkentő pillanatát jelenthetik - áll a színház MTI-hez eljuttatott közleményében.

Mint írják, az Illaberek a mai magyar társadalom egyik jól ismert jelenségét, a kivándorlást vizsgálja. Az előadásban sokak által ismert karakterekkel találkozhat a néző: olyan élethelyzetben levő emberekkel, akiknek problémái különböznek, a választott megoldásuk azonban ugyanaz, otthonuk elhagyása, életük újrakezdése egy másik országban.

A főleg improvizációkból születő előadást Máté Gábor rendezi, Szacsvay László, Takátsy Péter, Rajkai Zoltán, Elek Ferenc, Keresztes Tamás, Jordán Adél, Pálos Hanna, Pelsőczy Réka, Rezes Judit, Kiss Eszter, Czakó Klári és Tasnádi Bence szereplésével. A díszlet és a jelmez Kálmán Eszter, a zene Keresztes Tamás munkája.

A legjobb történeteket nemcsak az előadásba építik be, hanem alapját adják annak a beszélgetéssorozatnak, amely a november 29-ei bemutatót követi. Decembertől az Illaberek több előadása után közönségtalálkozót szervez a színház, ahol a nézők és a meghívott vendégek beszélgethetnek, vitatkozhatnak az előadásban felvetett kérdésekről.

A történeteket a mennivagymaradni@gmail.com címre várják november 20-án 12 óráig. A történetek beküldői hozzájárulnak ahhoz, hogy a teljes történetet vagy annak részleteit az alkotók a darabba beépítsék, az előadásban felhasználják. Az írásokat a személyiségi jogokat védve, név nélkül használják. Az előadásról további részletek a színház honlapján olvashatók.

Kanada elfogadta Kertész Ákos magyar író menekült kérelmét. A Kossuth-díjas író, aki tavaly februárban távozott az észak-amerikai országba, az Amerikai Népszava című New York-i lapban csütörtökön megjelent cikkében számolt be kérelme elfogadásáról.

"Most nagy örömmel tudatom mindenkivel, minden barátommal, minden olvasómmal, hogy Kanada az 1951-es genfi konvenció értelmében védelmébe vett, s ezzel a feleségemmel együtt befogadott" - írja Kertész Ákos, hozzátéve, hogy "mélységesen mély hálát érez Kanada iránt, amiért biztonságot nyújt neki, egy idegennek".

Kertész Ákos tavaly február 29-én távozott Kanadába, és ott menekültstátust kért. Az író akkori döntését indokolva most azt írja az Amerikai Népszavában, hogy a lapban 2011. augusztus 29-én megjelent cikke után politikai hecckampány indult ellene, s nemcsak a fővárosi közgyűlésben, ahol díszpolgári címét azonnal visszavették, de kormányzati szinten és a parlamentben is.

Az ominózus cikkben Kertész Ákos úgy fogalmazott: "a magyar genetikusan alattvaló". Az író néhány napra rá a következő módon igazította helyre a viták kereszttüzébe került állítását: "helyesen ilyen mondat nincs".

Az író mostani cikkében úgy fogalmaz:"Az eset sokat elmond arról az országról is, ahonnan egy írónak bármely írása miatt, véleménye kimondása miatt menekülnie kell". Megismétli, hogy ezt a fájdalmas döntést nem a magyarság ellen hozta, amellyel eszmélése óta sorsközösséget vállalt."..erre a lépésre az ország alig megszületett demokráciáját elpusztítani akaró jelenlegi politikai hatalom kényszerített" - írja.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.