Megnyílt a kiállítás
Kiállítás Kondor Béla grafikáiból
Forradalmár, próféta, melós címmel nyílt kiállítás Kondor Béla grafikáiból Balatonfüreden szombaton.
2013.10.26 21:31MTI
Kukla Krisztián, a MODEM Kortárs Művészeti Központ ügyvezető igazgatója a kiállítás megnyitóján elmondta: a tárlatot először a debreceni MODEM-ben mutatták be 2012-ben, Kondor halálának 40. évfordulóján, de a Vaszary Villában most berendezett kiállítás a tér adottságaihoz és a hely szelleméhez idomulva Kondor komplex művészetének egy újabb arcát mutatja fel.
Értelem és érzelem, szent és profán - Kondorról sokszor a dualitással beszélünk - mondta -, ezen a kiállításon azonban hármasság jelenik meg: a forradalmár, a próféta, a melós.
Kondor egyszerre volt grafikus és festő, a kiállításon a művei vegyesen vannak jelen, játékban vannak egymással - tette hozzá.
Kondor Béla (1931-1972) kétszeres Munkácsy-díjas magyar festőművész, grafikus, költő. Hatalmas grafikai anyagot, különleges festményeket, érdekes maketteket, izgalmas fotográfiákat, valamint ihletett verseket és rajongó barátokat hagyott maga után. A tárlat ebből az óriási életműből mutat be több mint ötven reprezentatív alkotást - nem annyira a teljesség, mint inkább az értelmezés és kontextualizálás igényével - a forradalmár, a próféta és a melós allegorikus alakján keresztül.
A kiállítás a nagyobb grafikai sorozatokból (Dózsa, Blake, Madách, Dürer) indul ki, ezek mentén vázolja fel Kondor művészetének alakjait, témáit és intellektuális rétegeit. A Vaszary Villa tárlatán egyszerre narratív és költői, de mégis kifejezetten grafikus környezetben jelenik meg több fő műve, a Pléh Krisztus, a Bukás (Szent Antal megkísértése), a Forradalom angyala, vagy a Szent Péter és egy nő.
Az emblematikus művek mellett láthatók különleges, de kevésbé ismert alkotásai is, mint az Építők és az Ezékiel angyala, illetve az Afrika-antológia és a Heves-megye üzemeiről készített grafikai sorozata.
Kondor művészete mellett a látogató bepillanthat az őt inspiráló művészek (Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Rembrandt van Rijn, Barcsay Jenő) világába is egy-egy alkotásukon keresztül.
A grafikai anyag nagy része a miskolci Herman Ottó Múzeumból érkezett, de a Szépművészeti Múzeumtól, a Petőfi Irodalmi Múzeumtól és magángyűjtőtől is kölcsönöztek műveket. A táblaképeket és az oltárokat a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum, a székesfehérvári István Király Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeum és a debreceni MODEM gyűjteményéből kapták kölcsön.
A tárlat szombattól március másodikáig tart nyitva.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06