Ázsiai western
Klasszikus westernek ázsiai adaptációi a Puszani Filmfesztiválon
Két klasszikus western ázsiai adaptációját is bemutatják a dél-koreai Puszanban zajló nemzetközi filmfesztiválon, felélesztve egy olyan műfajt, amely egykor a keleti filmművészetből is sokat merített.
2013.10.10 00:29MTI
Dustin Nguyen amerikai-vietnami rendező Sergio Leone Volt egyszer egy vadnyugat című 1968-as spagettiwesternje előtt tisztelgett Once Upon a Time in Vietnam (Volt egyszer egy Vietnam) című munkájával. Lee Sang-Il japán-koreai rendező pedig Clint Eastwood 1992-es Nincs bocsánat című Oscar-díjas westernjének feldolgozását készítette el a világhírű japán filmsztárral, Ken Watanabéval a főszerepben.
Mindkét új produkciót bemutatták már hazájuk közönségének, a héten pedig a Puszani Nemzetközi Filmfesztiválon vetítették őket táblás házakkal. Lee szerint a westernekhez az időtlen természet és a nyers emberség vonzza manapság is a nézőket.
"Minden filmes szereti a westerneket. Ütköznek bennük bizonyos dolgok, az emberi jóság és gonoszság, és ez az, ami engem is érdekel ebben a filmben" - mondta az AFP-nek adott interjújában.
Watanabe, akit Oscar-díjra jelöltek a 2003-ban bemutatott Az utolsó szamuráj című filmben nyújtott alakításáért, a Nincs bocsánat újrájában Eastwood szerepét, a kiöregedett bérgyilkost játszotta. Lee azonban a Vadnyugatról a japán Meidzsi-korszak kezdetére, Hokkaidóba helyezte át a történetet. A rendező emlékeztetett, hogy ez ugyanaz a korszak, a 19. század vége, amelyben a westernek is játszódnak. "Nagy változások zajlottak akkortájt mindkét országban" - emlékeztetett.
Lee elárulta, hogy munkáját Kuroszava Akira japán filmrendező alkotásai is inspirálták, akinek olyan filmjei, mint az 1961-ben készült A testőr nagy hatással voltak a hollywoodi westernekre. A testőr ihlette az olasz rendező, Sergio Leone Egy maréknyi dollárért című 1964-es westernjét is, amelyben éppen Eastwood alakította a főszerepet.
Eastwoodnak egyébként tetszett a Nincs bocsánat remake-je. Watanabe elmondta: az amerikai rendező-színész támogatásáról biztosította a film készítőit, amikor tudomására jutott az újrafilm terve, és megtekintése után levelet írt a produkciónak. "Azt írta, tetszett neki, amit csináltunk. Szerinte elkaptuk az eredeti hangulatát: western ugyan, de japán stílusú" - idézte fel a japán színész.
Nguyen az Egyesült Államokban nőtt fel, színésznek tanult, de öt éve hazatért Vietnamba, ahol produkciós vállalatot alapított. Mikor nekiállt megrendezni első filmjét, azonnal Leone filmjei jutottak eszébe. "A spagettiwesternek nagy hatással voltak rám. Így csak az alkalomra vártam, hogy valami ilyesmit csináljak. Nem új dolog, de Vietnamban újdonságnak számít" - mesélte.
A Volt egyszer egy Vietnamban Leone filmjének történetét, az ostromlott város segítségére siető magányos hős sztoriját adaptálta modern fordulatokkal és akciókkal, hogy a mai közönséget jobban lekösse - tette hozzá megjegyezve, hogy szeretné, ha több ilyen film születne Ázsiában.
A Puszani Nemzetközi Filmfesztivál, amely elsősorban az első és második filmes ázsiai filmkészítőknek nyújt bemutatkozási lehetőséget, de közben a világ filmművészetére is kitekintést ad, szombaton ér véget.