A felét 3D-ben szkennelik
Négyezer szecessziós műtárgyat digitalizál az Iparművészeti Múzeum
Európai hírű szecessziós gyűjteményének mintegy 1000 kiemelkedő jelentőségű darabját, valamint az intézmény adattárában található szecessziós rajzok, tervek és kisnyomtatványok jelentős részét digitalizálja, majd teszi később elérhetővé az interneten az Iparművészeti Múzeum a Partage Plus elnevezésű, nemzetközi digitalizálási projekt keretében.
2013.09.18 19:14MTI
Immár másfél éve fut a Partage Plus projekt, amelynek célja a résztvevő országok és gyűjtemények szecessziós emlékeinek digitalizálása, és az eredmények közzététele az Europeana portálon keresztül. A projekt az EU támogatásával folyik, összesen 23 európai intézmény részvételével. A 24 hónapos futamidejű projekt keretében a résztvevők összesen mintegy 75 ezer digitális felvételt fognak az Europeana rendszerébe feltölteni, részletes és egységes szemléletű leíró adatokkal - közölte az Iparművészeti Múzeum szerdai közleményében az MTI-vel.
A magyar múzeum összesen 4000 műtárgyat digitalizál a projekt keretében, valamint a magyar szecessziós építészet csaknem 90 kiemelkedő emlékét is dokumentálják: az intézmény adattárában található archív felvételek, valamint a projekt keretében készülő új fotók segítségével.
A kiállítótér összesen 6200 rekordot szolgáltat 2014 márciusáig a Europeana portál (europeana.eu) számára, de az első év során elvégzett munkák eredménye már elérhető az Iparművészeti Múzeum gyűjteményi adatbázisában.
A Partage Plus projekt keretében összesen mintegy 2000 tárgy 3D-s szkennelésére is sor kerül, ezek 3D modellje is elérhető lesz az online vállalkozás eredményeként. Az Iparművészetiben ez év szeptemberében a kiemelt műtárgyak közül csaknem 200 darabról készül 3D virtuális modell. Kiemelkedő jelentőségű, hogy a programban számos magyar tárgy feldolgozására is sor kerül, így számos elsőrangú szecessziós Zsolnay kerámia is hozzáférhető lesz körbeforgatható virtuális modell formájában.
A 3D szkennelést a német Steinbichler cég végzi minden partnerintézményben, hordozható lézerszkenner segítségével. A lézerszkenner tökéletes pontossággal veszi fel a tárgyak méreteit, és egyben a tárgy felületére, színeire vonatkozó adatokat is feldolgozza. Az így elkészült virtuális modell számos muzeológiai feladathoz felhasználható. A modellek egyszerűsített változata interaktív PDF fájlok formájában az interneten is elérhető lesz.
A Partage Plus projekt európai népszerűsítését az Iparművészeti Múzeum koordinálja, és a múzeum működteti a projekt angol nyelvű közös honlapját is.
Kapcsolódó írások:
- Bigot szecessziós épületkerámiái az Iparművészetiben
- A szecessziós programok Gödöllőn
- Nagy érdeklődés mellett nyílt meg a magyar szecessziós kiállítás Rómában
- A közmédia 117 ezer fotója is elérhető az Europeana honlapon
- Fotótárlat az európai szecesszió híres építészeivel
- EMC: előrelépés a webalapú dokumentum digitalizálás terén
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06