Tudta, mi az a turkológia?

Már 100 éve is intenzíven kutattuk a Keletet

A száz évvel ezelőtt elhunyt turkológus, Vámbéry Ármin életéről szóló kiállítás nyílt pénteken a Magyar Tudományos Akadémián.

2013.09.13 20:15MTI
Vámbéry Ármin orientalista, néprajztudós dervisruhában, miután hazaérkezett keleti körútjáról

Az MTA Könyvtár és Információs Központ Vasarely Termében látható Keletkutató dervisruhában című tárlat Vámbéry Ármin személye előtt tiszteleg, egyúttal képet nyújt hagyatékáról. A turkológus életéről és munkásságáról honlap is készült, így a tudós kéziratai és egyéb dokumentumai a nagyközönség számára is elérhetővé válnak - közölte az az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pénteken.

Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár a közlemény szerint megnyitó beszédében kiemelte Vámbéry Ármin életének és munkásságának üzenetét a ma élő generációk számára, és reményét fejezte ki, hogy a centenárium alkalmából szervezett programoknak köszönhetően ez az üzenet egyre többekhez eljut. Beszélt továbbá a kormány keleti nyitás politikájáról, amely gazdasági és kulturális együttműködést egyaránt jelent.

Az 1832-ben született Vámbéry Ármin, a magyarországi keletkutatás talán legkülönlegesebb pályáját bejáró képviselője száz évvel ezelőtt, 1913. szeptember 15-én hunyt el. Neki köszönhetően kezdődött el hazánkban az egyetemi turkológiai oktatás, de az MTA tagjaként sokat tett a tudós testület könyvtárának gyarapításáért is: gyűjteményéből több mint hatszáz nyomtatott könyv és hatvan értékes török, perzsa és arab nyelvű kézirat került az Akadémia könyvtárába fia, Vámbéry Rusztem adományaként.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.