Évforduló
A totalitárius diktatúrák áldozatairól emlékeztek meg Vilniusban
Megemlékezést tartottak magyar részvétellel Vilniusban, a soros európai uniós elnök Litvánia fővárosában a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapján, a Molotov-Ribbentrop-paktum aláírásának 74. évfordulóján.
2013.08.23 18:17MTI
A Tuskulenai emlékparkban pénteken megnyitották a Totalitarianizmus Európában című kiállítást és egy ifjúsági konferencia konferencia kezdődött meg ebben a témában. A rendezvény vendége a három balti ország igazságügyi minisztere, továbbá a magyar, a cseh, a lengyel, a román és a horvát kormány képviselői.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előzetes tájékoztatása szerint Magyarországot Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter képviselte, aki beszédet mondott "Az európai fiatalság és a totalitárius diktatúrák bűneinek emlékezete" témakörben. Az évfordulót megelőző napon, csütörtök este gyertyagyújtással emlékeztek Vilniusban a Népirtás Áldozatainak Múzeuma előtti téren.
"Fontos, hogy értelmet adjunk az áldozatok szenvedésének és megakadályozzuk a jövőben a kegyetlen, elnyomó rezsimek létrejöttét Európában és máshol a világon" - hangoztatta Linas Linkevicius litván külügyminiszter. Az emléknap alkalmából közös nyilatkozatot adott ki az észt, a lett és a litván kormányfő.
"A kommunizmus és a nemzetiszocializmus több millió emberéletet követelt. A balti országokban minden családot elért ezeknek az alávaló rezsimeknek az ereje" - olvasható Andrus Ansip észt, Valdis Dombrovskis lett és Algirdas Butkevivius litván miniszterelnök nyilatkozatában.
A totalitárius diktatúrák áldozatairól először 2011-ben emlékeztek meg az Európai Unióban, akkor kormányzati szintű konferenciát rendeztek a soros EU-elnök Lengyelország fővárosában, Varsóban. 2012-ben az esemény házigazdája Magyarország volt.
A Szovjetunió és a náci Németország 1939. augusztus 23-án írta alá a Molotov-Ribbentrop-paktumot (más néven Hitler-Sztálin-paktum), amelynek titkos záradékában a két nagyhatalom Kelet-Európát befolyási övezetekre osztotta fel.