Vác
Száz év kincseiből válogat a Tragor Ignác Múzeum új kiállítása
Az egyes gyűjteményegységeket bemutatva megjelenik a történeti, a képzőművészeti, a néprajzi és a régészeti terület.
2013.07.20 02:30MTI
A vidéki muzeológia hőskora, valamint Tragor Ignác munkássága és az általa készített mintegy százéves múzeumi katalógus előtt tiszteleg a váci Tragor Ignác Múzeum szombaton nyíló új kiállítása.
A múzeum első állandó - tudományos igényű - kiállításáról szólva Forró Katalin múzeumigazgató az MTI-nek felidézte, hogy hosszú előkészítés után 1912 októberében a váci püspöki könyvtár épületében nyílhatott meg a tárlat, katalógusát - amely Pest megyében az első ilyen volt - Tragor Ignác készítette el, nyomtatásban pedig A váci múzeum gyűjteményeinek leíró lajstroma címmel jelent meg.
Az emlékkiállítás azt szeretné a közönség elé tárni, hogy milyen volt a gyűjtemény 1912-ben, és hogyan alakult azóta a gyűjtés - fejtette ki az igazgató, aki a mostani tárlat egyik kurátora is egyben. Az egyes gyűjteményegységeket bemutatva megjelenik a történeti, a képzőművészeti, a néprajzi és a régészeti terület. A kiállításon azok a jellegzetes műtárgyak láthatók, amelyek a korai gyűjtést, illetve az azóta eltelt időszakot jellemezték, de mellette egy több mint ötszáz képből álló sorozatot is felvonultatnak a múzeum fotó- és képeslapanyagából.
A tárlaton szereplő tárgyak jelentős részét még soha nem láthatta a közönség. Számos történeti tárgyat pedig új összefüggésben mutat be a kiállítás: egy céhkorsó, amely az első történeti műtárgy, amely a gyűjteménybe került, azzal az újságcikkel együtt látható, amely erről tudósított.
"De bemutatjuk azt a pénzes ládát is, amelyről nem tudjuk pontosan, mikor került a gyűjteménybe, de utóbb, egy 1988-ban beérkezett zárszerkezet alapján feltehető, hogy ez volt a város pénzes ládája, s a két tárgy most újra együtt látható" - mondta az igazgató.
A kiállításban felidézik a két világháború közötti gyűjtést is, amelynek jellegzetessége volt, hogy az állami segélyben részesült múzeum nagy értékű tárgyakat vásárolhatott. Így jött létre például az az óragyűjtemény, amelynek néhány darabja szintén helyet kapott a tárlatban - tette hozzá Forró Katalin.