Kiállítás az SZTE-n
Sanghaji oktatás Szegeden
Huszonnyolc sanghaji egyetem, főiskola és középiskola képzési kínálatát bemutató kiállítást rendeztek hétfőn a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE).
2013.06.10 23:29MTI
Ujhelyi István (MSZP), az Országgyűlés alelnöke, az SZTE Konfuciusz Intézete tanácsadó testületének vezetője elmondta, a hazánkban első alkalommal megrendezett kiállítás célja a két ország közötti oktatási és kulturális együttműködés erősítése, és a szegedi diákok érdeklődésének felkeltése a sanghaji tanulás iránt.
A 23 millió állandó lakosú Sanghaj Kína legnyitottabb városa, ahol 51 ezer külföldi, köztük száz magyar diák tanul - mondta a politikus. Hozzátette: bízik abban, hogy a rendezvény hozzájárul a kutatói és hallgatói csereprogramok fejlesztéséhez.
Az országgyűlési képviselő kifejtette, a Szeged és Sanghaj között néhány éve létrejött oktatási együttműködés eredményeként a Tisza-parti város több általános és középiskolájában tanulhatnak kínaiul a diákok, tavaly ősz óta Konfuciusz Intézet működik az SZTE-n, és immár a kínai hallgatók második csoportja fejezi be európai jogi tanulmányait az egyetemen.
Hozzátette: reményei szerint hamarosan az SZTE más karain is nagy számban tanulhatnak majd kínai hallgatók. Szabó Gábor, az SZTE rektora közölte, a vezető európai és észak-amerikai egyetemek mindegyike keresi a Kínával kiépítendő oktatási és tudományos kapcsolatok lehetőségét. Sanghaj több egyeteme is Kína és így a világ legjobb felsőoktatási intézményei között van, a városban működő optikai és finommechanikai intézet pedig a lézerkutatás egyik fellegvára.
Hszüe Ming-jang, a sanghaji oktatási, tudományos, kulturális és egészségügyi bizottság elnöke közölte, a város 66 felsőoktatási intézményében mintegy 800 ezren tanulnak. Az egyetemek és főiskolák közül 35 fogad külföldi hallgatókat. A két ország között létrejött oktatási megállapodás alapján jövő évtől száz magyar hallgató kap ösztöndíjat kínai tanulmányaihoz.
A politikus szeretné, ha többségük Sanghajt választaná. A helyi kormányzat célja, hogy a sanghaji hallgatók két százaléka a közeljövőben részt vegyen hosszabb-rövidebb külföldi kurzusokon vagy gyakornoki programokon - közölte a bizottsági elnök.
Kapcsolódó írások:
- "Rezervátumba" kerülhet a kárpátaljai magyar kisebbség
- MSZP: csak a tanároknak köszönhetően működik még az oktatási rendszer
- Csíkszeredán "ballagott" a román oktatási és védelmi miniszter
- Több szülő kérte a hitoktatást, mint amennyi nem
- Felvételizők - június elejéig regisztrációs csomagot kapnak
- HÖOK: a zárolások ne érintsék a felsőoktatási intézményeket!
- Hiller szerint drámaian csökkent a felsőoktatás színvonala
- Bajnai: minden mást megelőző feladatunk az oktatás megújítása
- Hoffmann Rózsa: vonzóbbá vált a tanárképzés
- Megjelent az Oktatási Hivatalról szóló kormányrendelet