Ferenczy Noémi-díjas grafikus
Krakkóban láthatók Molnár Gyula plakátjai
Molnár Gyula Ferenczy Noémi-díjas grafikus a magyar plakáttervezők közül az elsők egyikeként állítja ki mintegy 50 plakátját Krakkóban, a Galeria Schodyban keddtől május 27-ig.
2013.05.05 11:10MTIMolnár Gyula művészprofesszort a krakkói Jan Matejko képzőművészeti akadémia egyik rektorhelyettese, Piotr Bozyk hívta meg, hogy állítsa ki munkáit az akadémiához tartozó galériában. A művész, ahogy az MTI-nek megjegyezte, nagy megtiszteltetésnek veszi a meghívást, mert a lengyel plakátnak nagy rangja van a világban, és az ő munkássága nem hasonlítható a lengyel plakátstílushoz.
Dan Reisinger, a magyar születésű híres izraeli grafikus azt írta Molnár Gyula műveiről, hogy rajzos, fotós, tipografikus, festészeti, vagyis sokféle vizuális megnyilvánulás érhető tetten munkáiban.
Molnár Gyula arról beszélt az MTI-nek, hogy a mintegy 50 darab 70x100 centiméteres plakát nagy része a Hommage á Poster című tavalyi, Fészek galériabeli kiállításán szerepelt.
A krakkói bemutatóra tíz új posztert is készített. Köztük van Giuseppe Verdi olasz zeneszerző (1813-1901) születésének 200. évfordulója alkalmából rajzolt plakátja, amelyen a Traviata hősnője, Violetta széttett lábbal ül egy széken, sír és cigarettázik. A plakátra a művész ráírta, hogy Don't cry, don't smoke. Egy másik munkája tisztelgés Oliviero Toscani olasz fotográfus, a United Colors of Benetton világcég arculatának megtervezője előtt, aki minden egyes munkájával a rasszizmus, a gyűlölet, a megkülönböztetés ellen lép fel.
Emléket állít a nőnapnak is egyik poszterén, mert szerinte minden nap nőnap. Volt, amikor az embert piktogramizáltak, ezeket a háromszögeket, köröket élővé akarta tenni és átalakította hús-vér emberré, nővé. A bibliai történetet Zsuzsannával és a vénekkel is megrajzolta, és ahogy megjegyezte, ezzel a plakáttal búcsúzott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemtől, ahol 24 évig tanított, az utolsó 15 évben tanszékvezető professzor volt és nem akart úgy járni, mint a vének a Bibliában, akik szexuális zaklatás miatt halálbüntetést kaptak.
"A plakát ma is a legkorszerűbb vizuális nyelv, játék, öröm, emellett társadalmi felelősség és művészi reakció a körülöttünk levő világra" - foglalta össze hitvallását Molnár Gyula, aki tagja a Magyar Plakát Társaságnak.
Kapcsolódó írások:
- Kiállítással, koncertekkel nyit a szekszárdi Művészetek Háza
- Különleges kaktuszokból nyílik kiállítás Budapesten
- Észt építészeti kiállítások a FUGÁ-ban
- Keith Haring retrospektív kiállítás nyílt Párizsban
- Kiállítás a Kárpát-medence megújuló épített örökségéről
- Átadták a Wiesenthal-díjakat - megnyílt a kiállítás
- Így éltünk a hetvenes években - Kiállítás Zalaegerszegen
- Nemzetközi makettkiállítás Mosonmagyaróváron
- Először mutatják be Franz Kafka "egeres levelét"
- Oláh Tibor fotóművész kiállítása Debrecenben
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06