Fórumház Egyesület
Egészséges énkép és öntudat - már fiatal korban (X)
Fontos, hogy a fiatalok megismerjék az együttélés szabályait, a szexuális és nemiség kérdéséhez való viszonyulásukat. Ehhez azonban segítség kell nekik...
2013.04.26 10:12Fórumház EgyesületA Támop-5.5.1.B-11/1-2012-0006 pályázat keretében 2012. májusától 2013. áprilisig Mentálhigiénés tanácsadásra került sor heti egy alkalommal a Murányi utca 10. szám alatt a Fórumház Egyesület jóvoltából. A tanácsadáson a fő cél a fiatalokban egészséges énkép, öntudat, önbecsülés és érdekérvényesítő képesség kialakulása, hogy képesek legyenek másokra odafigyelni, másokat elfogadni és szeretni. Ismerjék meg az együttélés szabályait, a szexuális és nemiség kérdéséhez való viszonyulásukat.
Olyan technikákat sajátítottak el a résztvevők, amelyek által könnyebben megküzdhetnek életkori vagy éppen esetleges kríziseikkel, ismerjék fel a "vészhelyzeteket", az egészségüket veszélyeztető tényezőket, és tudjanak helyes döntéseket hozni, hogy életük során elkerüljék a függőségekhez vezető csapdákat.
A csoportos tanácsadás során komoly érdeklődést mutattak a téma iránt a résztvevők. A fiatalok készséggel osztották meg velem véleményüket, elképzeléseiket.
A felvetések egy része a szülőktől való leválás és a veszteségeinkkel való szembenézést érintette.
Számos példa és probléma merült fel, amely rámutatott, elsősorban negatív személyes példákon keresztül, hogy a pároknak meg kell tanulniuk egymás szeretetnyelvét és a családon belüli asszertív kommunikációt. A kérdésekből és hozzászólásokból az is kiderült, hogy a fiatalok jelentős részének éppen a saját családjában történt negatív tapasztalatok azok, amelyek motivációt jelentenek arra, hogy a saját családi életükre másképp készüljenek fel. A képzés végére a résztvevőkkel együtt beláttuk, hogy egy jó házasság megéléséhez és működéséhez a szenvedély, elköteleződés és intimitás hármas egységén át vezet az út.
A jó és rossz kapcsolatot nem az különbözteti meg egymástól, hogy a jóban nincsenek viták és konfliktusok, a rosszban pedig igen, hanem az, hogy milyen a helyzetekre adott válaszuk, adaptációjuk.
Sokféle félelem fogalmazódott meg a gyermekvállalás kapcsán: képesek-e gondoskodni anyagilag a gyerekekről, marad-e szabadidejük. A tanácsadás végére reálisabb kép alakult ki a szülő szereppel járó nehézségekről, és persze örömökről is a fiatalokban.
Az egyéni tanácsadás során leggyakrabban párkapcsolati kérdésekkel kerestek meg. Felmerült a hűség-hűtlenség kérdése, a társfüggőség, illetve a korábbi szexuális traumák hatásai. A másik fontos kéréskör az identitás-keresés, függetlenedés a szülőktől, szülő elvesztése.
A tanácsadás kapcsán szerepet kapott a stresszkezelés, az egészségügyi problémák kezelése, a testi és lelki szempontból kiegyensúlyozott életmód kialakítása. Az egyéni beszélgetések során több alkalommal is tartós segítő kapcsolat alakult ki, hosszabb fejlesztési folyamattal.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06