Történet, kultúra
Cigányok Spanyolországban - A Néprajzi Múzeum tárlata
A spanyolországi cigányok történetét és kultúráját mutatja be a flamencótól a cigány szimfonikusok karmesterének pálcájáig a Vidas Gitanas (Cigányok élete) című kiállítás, amely pénteken nyílt meg Budapesten a Néprajzi Múzeumban.
2013.04.05 18:45MTIKemecsi Lajos, a múzeum februártól kinevezett főigazgatója a tárlat megnyitóján kiemelte: a 21. századi korszerű múzeumok fontos feladatuknak tekintik a kisebbségek kultúrájának bemutatását.
Hozzátette, hogy a Néprajzi Múzeum is a kultúrák közötti párbeszéd helyszíne szeretne lenni. Enrique Pastor de Gana, a Spanyol Királyság budapesti nagykövete úgy fogalmazott: a kiállítás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon is megismerhessék a spanyolországi cigányság életét, ezzel erősítve a spanyol és magyar kapcsolatot, a társadalmi elfogadást és a kölcsönös megismerésen alapuló tiszteletet.
Doncsev András, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte: a roma kultúra értékeinek bemutatása hozzájárul az előítéletek csökkentéséhez, és erősíti a különböző közösségek kölcsönös elfogadását. Az államtitkár elmondta, hogy a minisztérium idén csaknem 26 millió forinttal támogatja a roma kulturális értékek bemutatását.
Puporka Lajos, a Kisebbségi és Emberi Jogi Alapítvány elnöke arról beszélt: a kiállítás célja, hogy a megszokottól eltérően, sztereotípiáktól mentesen mutassa be a cigányokat: boldogan, szomorúan, fiatalon, öregen, ahogyan az életük hozza.
A június 9-éig megtekinthető tárlat mintegy kétszáz fotó segítségével mutatja be, hogy a cigányok a 15. században hogyan érkeztek Spanyolországba, és miként alakult ki romantikus kép a spanyolok szemében e népcsoportról a 19. század végén, a 20. század elején.
A tárlat ideje alatt húszperces film látható arról, milyen módon befolyásolták a cigányok a spanyolországi művészetet. Szó van a tárlaton a romák vallásosságáról is. A vitrinekben újságok, könyvek sorakoznak az önszerveződő roma mozgalmakról, de látható kiadvány a roma torreádordinasztiáról is.
Flamenco-táncosok két pár cipőjét, a cigány szimfonikus zenekar első híres karmesterének pálcáját is megtekinthetik az érdeklődők. A spanyol kiállításhoz kapcsolódik a magyar kamaratárlat Képek, cigányok, cigányképek címmel, amely a 19. század végétől napjainkig követi nyomon a többségi társadalom cigányábrázolásait, a néprajzi, szociológiai, antropológiai megközelítésmódot és a riportfotó sajátosságait, valamint bemutatja a cigányok ezzel jórészt ellentétes önképét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06