Emléktáblát avatnak
Sándor Frigyesre, a Liszt Ferenc Kamarazenekar alapítójára emlékeznek
Emléktábla avatással tiszteleg alapítója, Sándor Frigyes emléke előtt kedd délelőtt az 50 éves Liszt Ferenc Kamarazenekar.
2013.03.16 17:06MTIA sokoldalú zenepedagógus, karmester és művészeti vezető valamint felesége, Dénes Vera gordonkaművész, pedagógus emléke előtt a házaspár közös lakhelyén, a Kresz Géza utca 17. szám alatt tiszteleg emléktábla-avatással a zenekar és a XIII. Kerületi Önkormányzat - amely 2012 óta támogatja az együttest.
Hétfőn "rezidenciájukon", az Óbudai Társaskör kisszalonjában kamarakiállítás nyílik, a zenekar plakátjait, különleges koncertfelvételeit, aranylemezeit, díjait, a turnék és a világhírű szólistákkal való együttműködés pillanatait megörökítő életképeket láthatnak az érdeklődők április 17-ig.
A végzős zeneakadémiai hallgatókból álló kamarazenekar 1963. március 18-án adta a nagyközönségnek szánt első koncertjét a Zeneakadémián. Bár az alapítás óta eltelt fél évszázad alatt a tagok cserélődtek, a zenekar szellemiségében, darabválasztásaiban, műhelymunkájában a mai napig érezhető az első művészeti vezető, Sándor Frigyes hatása.
A jelenkorra kíváncsiak több alkalommal is hallhatják az együttest tavasszal: a Liszt Ferenc Kamarazenekar három koncertet ad a Magyar-Olasz Kulturális Évad 2013 keretében. Április 2-án a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretén belül többek között Ennio Morricone és Nino Rota darabjait mutatják be Massimo Mercelli olasz fuvolaművész közreműködésével, május 6-án Pergolesi: Úrhatnám szolgáló című kisoperáját hallhatja a közönség a Santa Cecilia Operastúdió növendékeinek részvételével, június 10-én pedig a világhírű Enrico Dindo olasz gordonkaművész vendégszereplésével adnak koncertet.
A Művészetek Palotájában az "Évad Zenekaraként" május 13-án Emmanuel Pahud fuvolaművésszel közös hangversenyén francia zeneszerzők műveit játssza a zenekar illetve március 24-én az amszterdami Concertgebouw-ban, együtt koncertezik Boldoczki Gábor trombitaművésszel. Sándor Frigyes a budapesti Zeneakadémián Mambriny Gyulánál és Waldbauer Imrénél tanult.
A harmincas évek derekán már elismert karmesterként számos együttest dirigált. 1949-ben Járdányi Pál, Rényi Albert és Szervánszky Endre közreműködésével ötkötetes Hegedűiskolát adott közre, amelyben a kodályi és a népdalon alapuló pentaton melodika játékmódját elsőnek publikálta az alapfokú oktatás számára. 1958 és 1975 közt a Zeneakadémián tanított kamarazenét.
A Liszt Ferenc Kamarazenekarnak haláláig művészeti vezetője maradt.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06