Országgyűlés
A kulturális bizottság támogatta az örökségvédelmi törvények módosítását
Általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottsága az örökségvédelemmel kapcsolatos törvények módosítását,12 igen és 4 nem szavazattal hétfőn Budapesten.
2012.11.05 14:29MTISzaló Péter területrendezési, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkár elmondta, hogy a kulturális örökségvédelemmel kapcsolatos egyes törvények módosítását a régészeti és műemlékvédelmi feladatokkal összefüggő szervezeti átalakítások indokolják.
A legfontosabb változások között említette, hogy a régészeti emlékek közül csak a jelentősek esnek majd az örökségvédelmi törvény hatálya alá, olyan 1711 előtti értékek, amelyek a nemzeti vagy az egyetemes történelem szempontjából fontosak. Megemlítette, hogy a törvénymódosítást követően régészeti védettségre nem hatóság tesz javaslatot, valamint hogy a régészeti feltárásokra vonatkozó jogosultságokat kormányrendeletekben határozzák meg.
A helyettes államtitkár szerint az új rendszer a differenciáltságra épül. "Nem vitatjuk el, hogy a megyei intézmények látják el a feltárási feladatokat, viszont az ezt megalapozó régészeti dokumentációt célszerűbbnek tartjuk, hogy például a Magyar Nemzeti Múzeum készítse el, azaz ne a feltárásban érdekelt fél" - fogalmazott, hozzátéve, hogy a módosítások a gyorsítást és az egyszerűsítést szolgálják.
"Megszüntetjük az elővédelmet, illetve az építésügyi engedélyezési eljárás során a szakhatósági részvételt" - sorolta Szaló Péter a változásokat. Ez utóbbira szerinte azért van szükség, mert az örökségvédelem integrálódik az építésügyi szervezetrendszerbe, a megyei és a járási kormányhivatalokba. A változások között azt is említette, hogy a régészeti nyilvántartásba vétel ellen nem lehet majd fellebbezni. "Úgy gondoljuk, hogy ezek jelentős hatással lesznek a beruházások megvalósítására, ilyen értelemben a társadalmi hatása is kedvező" - érvelt, hozzátéve, hogy a módosítások összhangban állnak Magyarország nemzetközi szerződéseivel is.
Az ellenzéki képviselők élesen bírálták a törvénymódosításokat. Pörzse Sándor (Jobbik) közölte, hogy pártja több módosító indítványt fog benyújtani.
Hiller István (MSZP) szerint az új szervezeti struktúra alkalmatlan a kulturális örökségvédelem szempontjainak érvényesítésére.
Karácsony Gergely (LMP) szerint a kormány nem az örökségvédelmi, hanem a beruházói szempontokat helyezi előtérbe. Szerinte a törvénymódosítások ellentétesek az alaptörvénnyel, és reményét fejezte ki, hogy lesz olyan szakmai szervezet, amely az alkotmánybírósághoz fordul.
Válaszában Szaló Péter felidézte, hogy a korábbi rendszer "merevsége" is jelentős károkat okozott, valamint úgy vélte, hogy integrált örökségvédelemre van szükség, nem pedig a szakterület "szeparatizmusára".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06