Gyorsan történt
Konfuciusz Intézet nyílt Szegeden
A kínai nyelv és kultúra megismertetése, a két ország közötti kapcsolatok erősítése a feladata a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) megnyílt Konfuciusz Intézetnek.
2012.10.11 11:44MTIEgy nemzetközi szinten jegyzett kutatóegyetem fejlődése szempontjából elengedhetetlenek a kínai kapcsolatok - mondta Szabó Gábor rektor.
A Magyarországon a főváros után másodikként Szegeden létrejött Konfuciusz Intézet megalapításában az SZTE partnere a Hanban, a Konfuciusz Intézetek kínai központja mellett, a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyeteme, Kína egyik legrangosabb felsőoktatási intézménye volt - tudatta a rektor.
Hozzátette: a kínai fél elkötelezettségét jól jelzi, hogy az intézet alapítása rendkívül gyorsan megtörtént, és négy munkatárs is érkezett Sanghajból.
Az intézet létrejötte más konkrét együttműködések előtt is megnyitotta az utat, a jogi karra már megérkezett az első tizenöt kínai diák, s hasonló csereprogramokat készítenek elő műszaki és természettudományos területen is - mondta Szabó Gábor.
A professzor szerint a régió gazdasági fejlődésében is fontos szerepet játszhat az intézet, amely a hallgatók mellett üzletembereknek is indít a kínai kultúrát, gazdaságot bemutató programot.
Kao Csien (Gao Jian), Kína magyarországi nagykövete hangsúlyozta, a kultúra a két ország közötti kapcsolat alapköve. A diplomata kifejtette, a második magyarországi Konfuciusz Intézet létrehozásánál azért esett a választás az SZTE-re, mert a Szegeden folyó biológiai és élettudományi képzés nemzetközi szinten is kiemelkedő.
Szentmártoni Lívia, az intézet igazgatója elmondta, hallgatóknak, általános és középiskolás diákoknak, valamint felnőtteknek ingyenes és költségtérítéses nyelvtanfolyamokat indítanak. Emellett a kínai kultúrát bemutató előadássorozatokat szerveznek, valamint cégek számára üzleti tréningeket is tartanak.