2010-ben nyert uniós támogatást
Lezárult a fővárosi állatkert élőhely-rekonstrukciós projektje
Teljesen megújult a fővárosi állatkert növényi állománya, miután lezárult az intézmény élőhely- és gyűjteményrekonstrukciós projektjének második üteme. Az érintett kertrészt szerda délelőtt adták át a látogatóknak.
2012.09.26 13:50MTIA Fővárosi Állat- és Növénykert 2010-ben nyert uniós támogatást a két évvel korábban megkezdett botanikai rekonstrukció folytatásához. A mintegy 300 millió forintból megvalósult rekonstrukció 270 milliós uniós támogatást kapott.
A kertrekonstrukciós projekt a különösen fontos, veszélyeztetett területeket érintette, elsősorban a japán kert és a főkapu körüli részeket. Felmérték a faállomány egészségi állapotát, csökkentették az invazív, külhonos fás növények számát és gyérítették a gyűjteményes szempontból értéktelen, de nagy példányszámú fajokat.
A fejlesztés egyik fontos célja a csapadékvíz összegyűjtése és hasznosítása volt. A burkolt felületekre és épületekre hulló mintegy 2500 köbméternyi csapadékot egy speciális technikával közvetlenül a fás növények gyökeréhez juttatják.
Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy a rekonstrukció alkalmával csaknem négyszáz faj tizenötezer egyedét helyezték el mintegy két hektáron, ami az állatkert 10,7 hektáros területét tekintve jelentős hányad.
Megújult a kelet-ázsiai és az észak-amerikai dendrológiai gyűjtemény is, így a Fővárosi Állat- és Növénykert látogatói olyan különlegességekkel is megismerkedhetnek, mint a japán szentfa, a tajvani ámbrafa, a kínai és az amerikai tulipánfa, valamint a környezetére nyaranta "havat" borító kínai hópehelyfa.
Kósa Géza, a Magyar Arborétumok és Botanikus Kertek Szövetségének elnöke, az MTA vácrátóti botanikus kertjének vezetője hangsúlyozta: a civil társadalom nehezen akarja megérteni, hogy a minőségi élet kulcsa az élő környezet biztosítása. Mint mondta, a magyarországi kertek egyre inkább elöregednek, sok fenntartási és fejlesztési munka szükséges megőrzésük érdekében. A fővárosi intézményben megvalósult fejlesztés remek példája ennek a fontos munkának.
Orlóci László, az ELTE Füvészkertjének igazgatója kitért arra, hogy az ország kertjei sok "közszolgálati feladatot" is ellátnak, fejlesztésük viszont a feladatoknak csak egy része. A hétköznapokban ugyanis a legfontosabb a kertek fenntartása. A Fővárosi Állat- és Növénykert pedig ennek teljesítésében az élen jár.
A kert az állatok világnapja alkalmából október 1. és 7. között egyhetes programsorozattal, az Állatszeretet Fesztivállal várja vendégeit. Ennek keretében számos érdekességgel, játékokkal, vetélkedőkkel szórakoztatják a kicsiket és a felnőtteket.