Kristályurnába zárták
Restaurálták a spanyol udvarban károsodott Stradivari-csellót
Alapos restaurálási munkálatokat követően visszatér a madridi királyi műgyűjteménybe az a Stradivari-cselló, amelyet egy fotózás közben leejtettek és súlyos károkat szenvedett.
2012.09.24 21:44MTI
A hangszert a nagyközönség egy kristályurnába zárva láthatja, a rendkívül értékes cselló csak ritka alkalmakkor - például különleges koncertek kedvéért vagy tanulmányozásra - hagyja el kiállítási helyét a palotában.
Ez történt április 13-án is, akkor fotózásra vitték a csellót, amelyen az udvar restaurálásra szolgáló laboratóriumában kisebb munkálatokat is végre akartak hajtani. Mindeközben azonban baleset érte: elejtették és több helyen sérüléseket szenvedett.
A palota a világ egyik legnevesebb hangszerkészítőjét, a kolumbiai, de New Yorkban dolgozó Carlos Arcierit kérte fel, hogy javítsa meg a Stradivariust. A szakembernek óriási tapasztalata van, több mint négy évtizede foglalkozik hangszerekkel, a legjobb és legrégebbi darabok fordultak meg műhelyében. Munkadíja 15 ezer dollár körüli, a keze között megforduló hangszerek azonban akár 20 millió dollárt is érhetnek.
A Madridban őrzött cselló a XVII. századból való, az a rész, amely eltörött - a "nyak" és a "test" között -, viszont XIX. századi és akkor került a helyére, amikor először restaurálták a csellót.
A hangszer két hegedűvel és egy brácsával együtt, a Kvartettként emlegetett négyes részeként szerepel a spanyol udvar műkincsgyűjteményében és szakértők szerint árverésen 20 millió eurót érne.
Kapcsolódó írások:
- A vasúti talált tárgyak közt kötött ki a Stradivari-hegedű
- Jaj: Stradivari-cselló tört el egy balesetben
- A kutatók (egy kicsit) megfejtették a Stradivarius titkát
- Félszáz Stradivari-hegedű mutatkozik be Kölnben
- Előkerült egy lopott Stradivari Németországban
- Gombával kezelték, most már Stradivari-hangú
- Taxiban felejtett egy többszázmilliós Stradivarit