48 filmben játszott, 47-et rendezett
John Huston filmrendező 25 éve halt meg
Huszonöt éve, 1987. augusztus 28-án halt meg John Huston amerikai filmrendező, színész.
2012.08.28 12:20MTIAz MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja:
Huston 1906. augusztus 5-én született a Missouri állambeli Nevada városkában. Szülei válása után felváltva élt színész édesapjával, újságíró édesanyjával és anyai nagyszüleivel, de helyét sehol sem találta. Volt bokszoló, szerencsejátékos, újságíró, végül 1931-ben Hollywoodban kötött ki és forgatókönyvírással kezdett foglalkozni. Két év múlva halálos közúti balesetet okozott, és bár felmentették, jobbnak látta, ha egy ideig Európában keres új feladatokat magának.
Amerikába visszatérve 1941-ben mutatkozott be rendezőként, A máltai sólyom (Humphrey Bogarttal a főszerepben) filmklasszikus lett és Oscar-jelölést hozott számára. A második világháború idején dokumentumfilmeket forgatott, az egyikért már Oscar-díjat és mellé katonai kitüntetést is átvehetett. A meggyőződéses demokrata Huston 1947-ben nem kis kockázatot vállalva tiltakozott a kommunista nézeteket vallók kiközösítése, bebörtönzése ellen. Az amerikai viszonyokból kiábrándult direktor 1952-ben az írországi Galwaybe költözött, 1964-ben az ír állampolgárságot is megkapta.
1948-ban A Sierra Madre kincse a régóta várt nagyjátékfilmes Oscar-díjat is meghozta számára, és hogy az öröm teljes legyen, a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában édesapja, Walter Huston vehette át az aranyszobrocskát.
Még ebben az évben következett a Key Largo (főszerepben ismét Bogart és Lauren Bacall), 1950-ben az Aszfaltdzsungel, 1952-ben a Moulin Rouge, 1954-ben az Afrika kincse (Katherine Hepburnnel), 1956-ban a Moby Dick, 1961-ben pedig Marilyn Monroe-val és Clark Gable-lel a Kallódó emberek. Huston 1964-ben rendezte Az iguana éjszakája című filmet, 1967-ben a Casino Royale című James Bond-paródiát, az 1975-ös A férfi, aki király akart lenni főszerepeit Sean Connery és Michael Caine alakította. A Menekülés a győzelembe című filmje egyes jeleneteit Budapesten vették fel, a filmben szerepelt a világhírű focista, Pelé és Sylvester Stallone is. Huston színészi kvalitásait a hetvenes évek egyik legnagyobb sikerű filmjében, a Roman Polanski által rendezett Kínai negyed című filmben is megvillantotta.
A rendezőnek 1978-ban elege lett az esős és drága Írországból, székhelyét Mexikó nyugati partvidékére, Puerto Vallartába tette át, ahol pihenéssel, kígyóinak és ocelotjainak "nevelésével" töltötte idejét, amiből azonban rendezésre is futotta. 1985-ben A Prizzik becsülete című filmért lánya, Anjelica is Oscar-díjat kapott, így a mai napig a Huston család az egyetlen, amelynek három generációja is hazavihetett egy-egy aranyszobrocskát.
A nyolcvanas évek közepén megromlott egészsége miatt tolószékbe kényszerült, de még így is elvállalta A halottak című film rendezését. Fia, Danny filmjében már nem tudott szerepelni, helyére régi barátja, Robert Mitchum ugrott be.
John Huston 1987. augusztus 28-án halt meg a Rhodes Island-i Middletownban. A nőcsábász, szerencsejátékos és láncdohányos filmes házasságaiból három gyermek született, de ötödik felesége halálát követően örökbe fogadta annak egy másik férfitól származó lányát is. Összesen 48 filmben játszott, 47-et rendezett, 36 forgatókönyvét írta és 9-nek volt producere.