A tárlat gerincét több mint 30 alkotás adja
A szegedi Móra Ferenc Múzeumban lesz látható Munkácsy Golgotája
Felállították Munkácsy Mihály Golgota című képét kedden a szegedi Móra Ferenc Múzeumban, ahol június 23-án nyílik tárlat a festő alkotásaiból.
2012.06.12 18:02MTISzentkirályi Miklós restaurátorművész, a Magyar Restaurátor Kamara elnöke elmondta, hogy a csaknem hárommázsás, 36 négyzetméteres festmény rendkívüli törődést igényel. Szállításában, kifeszítésében és az egyéb szükséges munkálatokban öt restaurátor és több más szakember, összesen egy tucatnyian vesznek részt.
Az alkotás 1991-ben kezdődő restaurálásában is részt vállaló művész emlékeztetett arra, hogy a Golgota története kalandos, hiszen 1907-ben az akkori tulajdonos John Wanamaker háza leégett, a festményt csak úgy tudták megmenteni, hogy kivágták a keretből. A hiányzó széleket ugyan kipótolták, de a régi és az újabb vászon találkozása máig a festmény legérzékenyebb része.
A Golgota hatalmas mérete miatt csak hengeren szállítható, így minden kicsomagolást követően ellenőrizni kell a festmény felületét, pótolni az esetleges "lepattogzódásokat" és a helyenként lemattult lakkréteget - hangsúlyozta a restaurátor.
Szentkirályi Miklós elmondta, hogy a festmény a nagy sikerű bécsi Munkácsy-kiállítás helyszínéről, a Künstlerhausból érkezett Szegedre. A Tisza-parti városban október közepéig látható tárlatot követően pedig visszakerül a debreceni Déri Múzeumba.
A szegedi Munkácsy-tárlat gerincét a Pákh Imre gyűjteményéből származó több mint harminc alkotás adja. Ezek között szerepel két olyan festmény is - az 1882-ben festett Olvasó nő és a 1888-89-ben készített Hímző leány -, amelyeket korábban még nem mutattak be magyarországi kiállításon.
A Pákh-gyűjtemény mellett öt festményt a Magyar Nemzeti Galéria kölcsönöz a kiállításra, három alkotást - a Honfoglalás színvázlatát és szénvázlatát, valamint a Tálcás lányt - a Móra Ferenc Múzeum saját gyűjteményéből mutatnak be a Kultúrpalotában. A tárlaton látható - a békéscsabai múzeumból származó - fotográfiák Munkácsy Mihály párizsi műtermét, baráti körét idézik meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06