Múzeumok éjszakája
Az Esterházy Madonna Eszterházán
A Szépművészeti Múzeum Esterházy Madonnája Fertőd-Eszterházán, az Esterházy-kastély dísztermében lesz látható: Raffaello Santi 1508-ban festett műalkotását június 16-án, szombaton, a múzeumok éjszakáján különleges kiállítás keretében tekinthetik meg a látogatók.
2012.06.08 15:02MTIA remekművet szombat este 8 órától vasárnap reggel 6 óráig nézhetik meg az érdeklődők Fertődön - mondta Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága (MNG) igazgatója pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón. Raffaello művét jövő szombaton fél háromkor emelik le a Szépművészeti Múzeumban a helyéről, és hozzávetőleg egyórás időtartamú csomagolást követően indítják útnak Fertőd felé. Az alkotás a tervek szerint este 7 óra tájban érkezik a kastélyhoz - ismertette a menetrendet Varga Kálmán.
A mű bemutatásához bíborszínű míves paraván készült. Az egyedi installáció Raffaello más Madonna ábrázolásait is felvillantja reprodukciókban, és mielőtt feltárul az Esterházy Madonna, a látogatók egy úgynevezett felvezető kiállításon kapnak információkat a képről és annak művészettörténeti jelentőségéről. Mint a múzeumok éjszakájának programfüzetéből kiderül, a fertődi múzeumok éjszakájának további eseménye, hogy 27 év után a Filharmónia új helyszínén, az Esterházy-kastélyban nyitja meg a Régi Zenei Napokat: 21.30 órakor az A:N:S Chorus Bali János vezényletével reneszánsz zenei koncertet ad.
A kastély jelenleg is zajló, nagyszabású felújítási munkálatai 2009 szeptemberében kezdődtek, az Európai Unió támogatásával az Esterházy-kastély és környéke visszanyeri eredeti pompáját. A beruházás első ütemének eredményeként megújult a kastély homlokzata és díszudvara, díszes belső lépcsőháza, a kivételes szépségű Sala Terrana és a nyári ebédlő, az emeleti dísztermek, valamint elkészült a bábszínházi épület új tetőszerkezete is. Az első ütem befejező munkálataival párhuzamosan indult a kastély felújításának második üteme: megújult a kastély melletti gránátos házak homlokzata és a főépület két világítóudvara is.
A fejlesztés részeként restaurálják a Magyarországon egyedülálló kulturális értéknek számító kínai lakk-kabinetet és a porcelánkabinetet, valamint a kastély fogadóterét, továbbá befejezik a bábszínház és a narancsház épületének helyreállítását. Az Esterházy-kastély rózsakertjének helyreállítását már idén elkezdi a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága.