Misék, koszorúk és hagyományos menü
Szent Györgyre emlékeznek Szerbiában
Az ortodox egyházak egyik legfontosabb szentjére, Szent Györgyre emlékeznek vasárnap a szerb templomokban. A családok hagyományos menüt készítenek és koszorút kötnek. Az ünnepet a volt Jugoszlávia területén élő romák is megtartják.
2012.05.06 22:30MTIA katolikusok április 24-én tartott György napját a pravoszláv hívők a Julián naptár szerint ünneplik, május hatodikán. Az ünnep a tavasz kezdetének hagyományos köszöntéséhez kapcsolódik. A szerbiai családok ilyenkor kirándulnak és tradicionális ételekkel várják a meghívott vendégeiket. Előételnek többek között a cicvarát (kukoricalisztből és túróból készült étel) kínálnak. A nyárson sütött bárány és rostélyos hús mellé krumplit és sokféle salátát adnak, emellett kajmak (sűrű sós tejszín), valamint a zsemlénél kicsit nagyobb, lapos kerek lepény is kerül az asztalra.
Édességként baklavát és aprósüteményt kínálnak.
A hagyomány része a koszorúkészítés: sok zöldből, mézvirággal és más tavaszi virágokkal díszítve fonnak közepes méretű koszorút, amit a bejárati ajtó fölött helyeznek el. Egész évben otthagyják: a fáma szerint egészséget, szerencsét hoz, segíti a család gyerekeinek boldogulását.
A volt Jugoszlávia területén élő romák (ortodox és muszlim vallásúak is) szintén ünnepelnek, de ők Ederlezinek nevezik a György napot. Előző este virágot szórnak a folyóba és megfürödnek benne, éjjel tüzeket raknak, és másnap megtisztult lélekkel várják az ünnepet. A menü hasonló, mint a szerbeknél, de a romák rendszerint zenével mulatnak. A család elvárja, hogy az elköltözött családtagok legalább ezen a napon a hazajöjjenek.
Emir Kusturica filmrendező A cigányok ideje című filmjében idézi fel a romák ünneplését. A film betétdala az Ederlezi vagy Djurdjevdan, egy cigány dal alapján született. A Djurdjevdant először a Bijelo Dugme (Fehér Gomb) együttes adta elő. A magyar közönség Boban Markovics és Rúzsa Magdi előadásában ismeri.
A Szent Györgyhöz kapcsolódó mondavilág szerbiai vonatkozású érdekes eleme, hogy a szerbek szerint a hitéért mártírhalált halt szent a Vaskapunál is járt. A dunai szorosnál álló Galambóc vagy szerbül Golubac várát 1334-ben építették a szerbek. Később felváltva volt magyar és szerb tulajdonban, Zsigmond király és Mátyás király is ostromolták. A helyi monda szerint, amikor Szent György megölte a sárkányt, a Duna jobb partján álló középkori vár mögötti barlangba dobta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06