Nicholson ezredes válsága

A legnépszerűbb csengőhang alapja

Pierre Boulle, a Híd a Kwai folyón szerzője 100 éve született.

2012.02.20 05:44MTI

Száz éve, 1912. február 20-án született Pierre Boulle francia író, a Híd a Kwai folyón és A majmok bolygója szerzője, akit egész életében az emberi magatartás, a kötelességteljesítés helyes és helytelen értelmezésének problémája foglalkoztatott.

Boulle mérnöki diplomát szerzett, majd 1936-tól egy gumiültetvényen dolgozott Malajziában. A második világháború kitörése után jelentkezett az indokínai francia hadseregbe, Szingapúrban kapott titkosügynöki és szabotőr kiképzést. A francia ellenállást magát mauritiusi születésű üzletembernek kiadva segítette Kínában, Burmában és Indokínában. 1943-ban fogságba esett és életfogytig tartó kényszermunkára ítélték. Ott, az embertelen körülmények között született meg benne a Híd a Kwai folyón című regény alapötlete. 1944-ben sikerült megszöknie, ezután a brit különleges erők kötelékében szolgált. A háború után felhagyott a mérnöki munkával, visszatért Párizsba és teljesen az irodalomnak szentelte magát. Több mint harminc könyvet írt, ezek rendre sikert arattak, többet megfilmesítettek.

Műveiben a kalandos történetek politikai és filozófiai háttérrel ötvöződnek, ez a meseszövés tette a kortárs francia irodalom jelentős alakjává. Egyik legismertebb alkotása, a Híd a Kwai folyón című regény a II. világháború idején játszódik és valós eseményeken alapul. A Burmába benyomult japánok 1942-ben elhatározták, hogy vasutat építenek Thaiföld és Burma dzsungelein át, hogy utánpótlást biztosítsanak az Indiát megtámadó hadseregnek. A 415 kilométer hosszú "halálvasút" építése 16 ezer hadifogoly és százezer ázsiai munkás életét követelte, Boulle maga is dolgozott ott. A könyv azt mutatja be, hogyan válhat az erény bűnné: a főszereplő, az angol Nicholson ezredes a kötelességteljesítés és a szakmai büszkeség között őrlődve sodródik morális válságba, s döntenie kell, megépíti-e a hidat az ellenségnek. A regényből készült filmet 1958-ban hét Oscar-díjjal tüntették ki. Boulle legnagyobb meglepetésére forgatókönyvíróként ő is a díjazottak között volt, habár egyetlen sort sem vetett papírra. (A két, baloldali nézetei miatt ekkor Amerikában feketelistán lévő valódi forgatókönyvíró 1984-ben, posztumusz kapta meg a díjat.)

1963-ban került a könyvesboltokba A majmok bolygója című regénye. A szatirikus alkotásban Boulle arra kereste a választ, mi történne, ha a tudására és eredményeire oly büszke emberiség elvesztené képességét a továbbfejlődésre, s a majmok vennék át az irányítást. Ezt a munkáját többször is megfilmesítették, a leghíresebb, 1968-as változatban Charlton Heston játszotta a főszerepet, ennek négy folytatása is született, majd 2001-ben Tim Burton vitte újra filmvászonra Boulle regényét.

Boulle irodalmi pályafutását francia Becsületrenddel, a háborúban tanúsított hősies magatartását Háborús Kereszttel jutalmazták. Az író nyolcvankét éves korában, 1994. január 30-án halt meg Párizsban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.