Red Ballon

EUROPAN 11: nagyot szakítottak a magyar építészek

Egy budapesti tervezőcsapat nyerte az nemzetközi építészeti, városépítészeti tervpályázatot az egykori Szeged Erőmű területének hasznosítására.

2012.01.21 00:51MTI

A Red Balloon elnevezésű tervezőcsapat a Szeged Rókus városrészben található egykori Szeged Erőmű területét álmodta újjá, ahol elsődleges cél volt a terület városszövetbe integrálása - jelentették be a szervezők pénteken Szegeden. 

A nemzetközi városépítészeti tervpályázatot tavaly áprilisban írták ki az egykori szegedi gázgyár, az EDF-Démász Zrt. 2009-ig működő erőművének hasznosítására.
 
A 2,6 hektáros ingatlant mintegy négy tucat – külföldi és hazai - csapat tervezte újjá. A pályázatra fiatal, negyven év alatti európai építészek nyújthatták be elképzeléseiket június 30-ig és novemberben egy nemzetközi zsűri értékelte a beadott munkákat. A pályázat célja, hogy a funkcióváltás előtt álló területet minél inkább integrálják a környezetbe. Az átalakítással egy teljesen új térbeli és funkcionális rendszert kellett a területre telepíteni. 

A meglevő elemek egy részét lehetőség szerint meg kellett tartaniuk a tervezés során a szakembereknek, így a volt kéményt, a víztározó megmaradt beton elemét, vagy az egykori üzemcsarnok épületét.
 
A pályázatot kiíró energetikai cég és a szegedi önkormányzat elképzelései szerint az átalakuló területen nagy hangsúlyt kapott az új közterek rendszere, valamint az iroda, szabadidős, szálláshely-, lakó-, kereskedelmi és kulturális funkciók változatossága.
 
Fehér Éva a város főépítésze elmondta: negyvenegy pályamunka érkezett, köztük jelentős számban a magyar építészek munkái. A tervezők korhatárbeli megkötése miatt a beadott anyagok nagyon fiatalosra sikerültek, sokan merész ötletekkel építették be a gyárterületet, és bátran használták a zöld felületeket. A nyertes pályázatot egy magyar tervező csapat tette a zsűri elé. A megoldás nagyon egyedi, mely a területet egy félig nyitott és félig zárt tömbként kezelte. 

A pályázat nagyvonalúan alkalmazta a zöld területet, ami egy emberbarát tervet eredményezett - fogalmazott a főépítész.
 
A győztes Red Balloon csapatban három fiatal építész dolgozott: Kun Tamás, Mezey Tamás és Álmos Gergely. A szegedi származású Mezey Tamás a tervről elmondta: alapgondolatuk az volt, hogy a területet tömbként, komplexen kezeljék. A terület két oldalára egy „intelligens falat”, azaz épületsort terveztek, mely a városi forgalom zajától megvédi a belső, zöld környezetet. Ez a „fal” tartalmazná a különböző, a kiírásban is megjelenő funkciókat, azaz az alsó szinteken a kereskedelmi lehetőségeket, egy szinten irodákat, de lennének lakó részek is.
 
A kötelező elemeket, mint például az üzemcsarnokot, vagy a gyárkéményt kulturális funkcióval töltenék meg. A tömb belső területét három fő részre osztották: egy könnyebben megközelíthető városi részre, a lakók által használt belső élő zónára, és egy hátsó, intimebb, művészeti területre.

A különböző részeket tájépítészeti eszközökkel választották el. A francia alapítású, de mára európai szintűvé fejlődött, kétévente megrendezett EUROPAN Nemzetközi Építészeti, Városépítészeti tervpályázatnak a célja az, hogy egy európai szintű hálózaton keresztül segítsen az önkormányzatoknak abban, hogy a legbonyolultabb helyszínekre friss és előremutató, az adott helyzetnek legjobban megoldó tervek szülessenek. Mára az EUROPAN a kontinens legnépszerűbb és egyik legnagyobb hatású városépítészeti tervpályázati rendszerévé vált. A 17 európai tagországban 49 helyszínre közel 3000 tervező csapat regisztrált Európa-szerte. A helyszínekre beadott tervek száma meghaladta az 1800-at.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.