Abu Bakar Bashir félkatonai csoportot támogatott

Tizenöt évet kapott az elnök megölését tervező muzulmán vallási vezető

Tizenöt év börtönre ítélték csütörtökön Abu Bakar Bashir indonéz radikális muzulmán vallási vezetőt, mert támogatott egy félkatonai csoportot, amely többek között az ország elnökének meggyilkolását tervezte.

2011.06.16 11:58MTI

A 72 éves imámot bűnösnek találták abban, hogy pénzügyi támogatást nyújtott az Acehi al-Kaida szervezetnek, amely az  Aceh tartományban lévő kiképzőtáborokban felkészülve merényleteket tervezett külföldiek és olyan mérsékelt muzulmán vezetők ellen, mint Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök. A bíróság Bashirt felmentette a fegyverbirtoklás vádja alól.
   
Az indonéz főváros, Jakarta déli negyedébe mintegy 3000 rendőrt és katonát vezényeltek, hogy szavatolják a biztonságot a bíróságon, amely az elmúlt napokban számos bombafenyegetést kapott. Az épülethez Bashir több száz híve érkezett, hogy támogatásáról biztosítsa az idős vallási vezetőt. A tömeg előbb azt skandálta, hogy "Allah hatalmas", majd békésen szétoszlott.
    
A per ismét ráirányította a figyelmet az indonéz kormánynak az iszlamista terrorcsoportok elleni harcára. A világ 
legnépesebb muzulmán országát általában méltatják a terrorizmus elleni küzdelemben elért eredményeiért, de az elmúlt időszakban visszatérően megnyilvánuló vallási türelmetlenség azt jelzi, hogy a szélsőségesség még mindig jelen van Indonéziában.
   
Bashir már harmadszor állt bíróság elé terrorizmussal kapcsolatos ügyben. Korábban ő alapította meg a Ngruki iszlám iskolát, amelynek padsoraiból több merénylő került ki. Magát a vallási vezetőt is vádolták terrorcselekmények megtervezésével.
       
A hatóságok a Jemaah Islamiyah-t teszik felelőssé a 202 halálos áldozattal járó, 2002. évi Bali szigeti merényletekért, amelyekben számos külföldi turista is életét vesztette. Bashir ellen is eljárást indítottak a merényletekben való részvétel gyanújával, de végül csekélyebb vádak, köztük a bevándorlási törvény megsértése alapján ítélték börtönbüntetésre, s már 2006-ban kiszabadult.
   
Két évre rá megalapította a Jemma Ansharut Tauhid (JAT) nevű új mozgalmát, amelynek tagjait összefüggésbe hozzák az elmúlt napokban a rendőrséggel kirobbant lövöldözésekkel, valamint egy jávai öngyilkos merénylettel.
   
Bashirnak nincs széles körű támogatottsága Indonéziában, ahol a világon a legtöbb muzulmán él. Elemzők ugyanakkor kiemelik, hogy a mostani ítélet feltüzelheti a muzulmán szélsőséges csoportokat, amelyek egy része már fogadkozott, hogy bosszút áll az Egyesült Államokon Oszama bin Ladennek, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat eddigi vezetőjének megölése miatt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.