Gépei nem vesznek részt légicsapásokban
Líbia: Norvégia augusztus 1-jétől kiszáll
A skandináv ország védelmi minisztériuma bejelentette: Norvégia augusztus 1-jén befejezi a líbiai rezsim elleni NATO-légicsapásokban való részvételét.
2011.06.10 19:01MTIA tárca egyben jelezte, hogy az első lépcsőben hat F-16-os vadászgépe közül kettőt kivon a kötelékből, és néggyel folytatja a líbiai kormányerők elleni támadásait augusztusig.
A norvég vadászbombázók március 31. óta a NATO-csapásmérések mintegy tíz százalékát hajtották végre.
Grete Faremo védelmi miniszter reményét fejezte ki, hogy a szövetségesek megértik Oslo döntését. A tárcavezető utalt arra, hogy a norvég légierő kicsi, nincs felkészülve arra, hogy hosszan tartó missziókban vegyen részt.
Norvégia azon nyolc NATO-tagállamok egyike, amelyek részt vesznek a bombázásokban. Oslo május 9-én jelezte: alacsonyabb szintre csökkenti részvételét a légi hadjáratban, ha az június 24. után is folytatódik.
Az oslói döntést a NATO tudomásul vette. Oana Lungescu, a szövetség egyik szóvivője kijelentette: tiszteletben tartják a norvég döntést. Norvégia nagyon is számottevő szerepet vállalt - fűzte hozzá Lungescu. A NATO egyik illetékese közölte: Norvégia időben jelezte szándékát, így a szövetség stratégáinak elegendő idejük van arra, hogy felkészüljenek a norvég gépek pótlására.
A NATO június 1-jén döntött arról, hogy szeptember végéig folytatja a hadműveletet, amelyben a szövetség tagállamainak a fele egyáltalán nem vesz részt. Egyes NATO-országok - mint Spanyolország és Hollandia - pedig csak korlátozott mértékben járulnak hozzá a művelethez. Szerepük a líbiai légtérzár betartásának felügyeletében merül ki.
Hollandia a norvég közléssel egy időben jelentette be, hogy ezt a tevékenységét három hónappal meghosszabbítja, de attól továbbra is elzárkózik, hogy a bombázásokban részt vegyen. Mark Rutte kormányfő hágai sajtóértekezletén leszögezte: a holland szerepvállalás az eddigi szinten marad.
"Nem teszünk semmivel sem többet, sem kevesebbet, nem fogunk bombázni" - fogalmazott a holland miniszterelnök, burkoltan célozva arra, hogy a hágai döntés hátterében a líbiai civil lakosság biztonságával kapcsolatos aggodalom áll.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06