Feloldható a Hamász bojkottja?

A Nyugat irányváltása nélkül nem lesz izraeli-palesztin béke

Volt kormányfők, egykori külügyminiszterek és más vezető politikusok a Der Spiegel internetes változatán pénteken közzétett nyílt levelükben arra mutatnak rá, hogy Washington és az Európai Unió (EU) közel-keleti politikájának helyesbítése, a radikális Hamász bojkottjának feloldása szükséges ahhoz, hogy tartós béke születhessen Izrael és a palesztinok között.

2011.06.10 15:12MTI

"Izraellel nem jöhet létre tartós béke a Hamász palesztin szervezet támogatása nélkül" - szögezte le a levelet aláíró 24 egykori politikus, közöttük Dries van Agt holland exkormányfő, Slomo Ben-Ami és Hubert Védrine volt izraeli és francia külügyminiszter. 
   
Mint a dokumentumban olvasható, a levélírók "első kézből tanulták meg, hogy a tartós béke biztosítása csak a konfliktusban részt vevő felek együttes bevonásával lehetséges". Ezenkívül felhívták a figyelmet arra, hogy egy egységes és életképes palesztin állam megalakulásának feltétele a Ciszjordánia és a Gázai övezet közötti politikai és intézményes törés megszüntetése.

Vagyis a konfliktus megoldása érdekében az Egyesült Államoknak és az EU-nak egy új palesztin nemzeti egységkormánnyal kell konstruktív párbeszédet folytatnia. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, a Nyugat közel-keleti politikájának korrekciójára van szükség.
   
A két legnagyobb palesztin szervezet - a Ciszjordániát irányító Fatah és a Gázai övezetet ellenőrzése alatt tartó Hamász - éveken át tartó nyílt ellenségeskedés után egy közös kormány kialakítására készül. Ennek feladata elsősorban az lesz, hogy megszervezze a palesztinok mindennapi életét, valamint előkészítse a 2012 májusában esedékes választásokat.
   
A leendő palesztin egységkormányt a jelenlegi állás szerint azonban a nyugati államok bojkottja fenyegeti, tekintettel arra, hogy az abban részt vevő Hamászt továbbra is terrorszervezetként tartják számon.

A szélsőséges palesztin szervezet eddig ugyanis még nem teljesítette az úgynevezett közel-keleti kvartett követeléseit, nevezetesen, hogy ismerje el Izrael állam létezésének jogát, és mondjon le a terrorról és az erőszakról. A nyílt levél aláírói ugyanakkor azt kérik, hogy ezek a Hamász elé állított kritériumok céljai, ne pedig feltételei legyenek a jövőbeli palesztin vezetéssel folytatandó párbeszédnek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.