Kizárólag brutális bűnözőkön hajtják végre
Halálbüntetés Kínában: csak rendkívül indokolt esetben
Egy frissen közzétett igazságügyi dokumentumból kiderül: csak a rendkívül súlyos bűncselekményt elkövetőkön hajtják végre a halálos ítéletet Kínában, minden más esetben fel kell függeszteni a kivégzést.
2011.05.25 17:43MTIA halálbüntetést csak "igen kis számban" fogják végrehajtani, s csak azokon, akik "rendkívül súlyos bűncselekményeket" követtek el - áll abban a jelentésben, amely a "kegyelmező igazságszolgáltatás" politikáját erősíti meg, s előírja a bíróságoknak, hogy a legsúlyosabb büntetést a törvény adta lehetőség szerinti leghosszabb időszakra függesszék fel.
Az ítélkezési gyakorlat megváltoztatását szorgalmazó legfelsőbb bírósági irányelvek alapján máris jobban érvényesül az élethez való jog, mint a legalapvetőbb emberi jog - áll a dokumentumban, amely a kivégzés kétéves időtartamra szóló halasztását írja elő. Ugyanakkor Kínában a felfüggesztett halálbüntetés lényegében egyenértékű az életfogytig tartó szabadságvesztéssel.
Kína évek óta törekszik a halálbüntetés kiszabhatóságának korlátozására. Ennek első jeleként 2007-ben döntés született arról, hogy minden ilyen ítéletet jóvá kell hagynia a legfelsőbb bíróságnak. Korábbi sajtójelentések szerint a halálos ítéletek száma már 2007-ben mintegy 30 százalékkal visszaesett, a meghozott döntések tíz százalékát pedig megváltoztatta a legfelsőbb bíróság.
A kínai törvényhozás idén februárban a büntető törvénykönyv módosításával 13-mal 55-re csökkentette a halállal büntethető bűncselekmények számát.
Kínában a legfelsőbb vezetés és a szakemberek meggyőződése is az volt a legutóbbi időkig, hogy a halálbüntetés eltörlésének még nincs itt az ideje, mivel túl sok erőszakos bűncselekményt követnek el az országban. A közvélemény szerint a legsúlyosabb büntetésnek elrettentő hatása van, azonban a kínai médiában már szót kaptak olyan vélemények is, amelyek távlati célként a halálbüntetés végleges eltörlését szorgalmazták.
Az 1,3 milliárd lakosú Kínában hajtják végre a világon a legtöbb halálos ítéletet, egyes számítások szerint az országot az egy főre jutó kivégzések számát tekintve is csak Irán és Szingapúr előzi meg. A kivégzettek túlnyomó részét gyilkosság vagy kábítószer-csempészés miatt ítélték el.
Kapcsolódó írások:
- Halálbüntetést kér a Pentagon a Cole hadihajó elleni támadás irányítójára
- Iráni képviselők halálbüntetést akarnak az ellenzéki vezetőkre
- Megkérdőjelezik a halálbüntetés szükségességét
- Elítéltek Szingapúrban egy brit írót az igazságszolgáltatás bírálatáért
- Mégsem kampányolnak Svájcban a halálbüntetés visszaállításáért
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06