Nem így beszélték meg
Szerbia-Koszovó: nem lesz aláírt megállapodás?
Egy szerdán megjelent interjúban a szerb tárgyalóküldöttség vezetője közölte: valószínűleg nem öntik hivatalos megállapodás formájába a majdnem három hónapja megkezdett közvetlen szerb-koszovói tárgyalásokon létrejövő egyezséget.
2011.05.25 17:08MTI"Semmit nem írunk alá, mert nem ez a megállapodás rögzítésének megbeszélt formája" - mondta Borislav Stefanovic a Politika című belgrádi napilapnak.
Az elért megegyezést a két kormány - Belgrád és Pristina - megvalósítja, és az egészet az Európai Unió ellenőrzi - magyarázta a szerb külügyminisztérium politikai igazgatója.
Szerbia és a belőle 2008-ban kivált Koszovó az Európai Unió nyomására március elején kezdett közvetlen párbeszédet egymással. A tárgyalásokon "technikai" jellegű, vagyis a Koszovóban élők mindennapjait érintő, a függetlenség 2008. februári kikiáltása óta rendezetlen kérdésekről próbálnak megállapodni a felek, például a vámszabályokról vagy a személyi okmányokról.
A koszovói tárgyalóküldöttség vezetője, Edita Tahiri miniszterelnök-helyettes azt mondta, több területen - a mozgásszabadság, a kereskedelem, az áramellátás és a távközlés ügyében - közeledtek az álláspontok, és még a héten létrejöhet egy előzetes egyezség.
A koszovói sajtó úgy tudja, hogy Szerbia - feladva eddigi merev álláspontját - el fogja ismerni a koszovói személyi okmányokat.
Csütörtökön Belgrádban, pénteken Pristinában tárgyal Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Találkozik Boris Tadic szerb elnökkel és Hashim Thaci koszovói kormányfővel. A megbeszélések fő témája a szerb-koszovói párbeszéd lesz - jelentette a koszovói sajtó.