"Naiv és elfogult"
A pakisztáni tisztek Amerika-ellenes továbbképzést kapnak
Az Egyesült Államokkal szemben előítéleteket tápláló kiképzésen esnek át a pakisztáni hadsereg ezredesei és tábornokai egy rangos katonai akadémián - írta három évvel ezelőtt diplomáciai feljegyzésében az Egyesült Államok iszlámábádi nagykövete.
2011.05.25 13:23MTIAnne Patterson titkos diplomáciai táviratát a Wikileaks portál szivárogtatta ki, és szerdán idézett belőle a Dawn című pakisztáni internetes oldal.
Patterson azt írta, hogy a pakisztáni hadsereg ezredesei és tábornokai olyan kiképzésen esnek át a pakisztáni nemzetbiztonsági egyetemen, amely nem mentes Amerika-elleneségtől, s nincs lehetőségük arra, hogy más véleményt is meghallgassanak az Egyesült Államokról. A nagykövet előadást tartott az intézetben, és - mint írja - "elképesztően naiv és elfogult" kérdéseket tettek fel neki az Egyesült Államokról. A gond orvoslása végett a nagykövet a kiképzőtisztek csereoktatására tett javaslatot külügyminisztériumi feletteseinek. A Dawn megszólaltatja ezzel kapcsolatosan a katonai akadémia egyik oktatóját, aki cáfolja, hogy Amerika-ellenes képzésben részesülnének a tisztek.
"Sosem találkoztam olyan előítélettel, amilyenről a nagykövet beszél" - mondta Hamajun Hán.
A három évvel ezelőtti diplomáciai táviratról a brit hírügynökség megjegyzi, hogy a zömében muzulmánok lakta Pakisztánban amúgy is erős az Amerika-ellenesség, és az ellenérzéseket tovább mélyítette az, hogy amerikai kommandósok nemrégiben egy Iszlámábád melletti városban végeztek Oszama bin Ladennel, az al-Kaida terrorszervezet vezetőjével.
Sok pakisztáni az ország szuverenitásának megsértéseként értékelte a kommandósok titkos akcióját.