Teherán tagad
ENSZ-jelentés: Észak-Korea látja el Iránt rakétatechnológiával
Határozottan tagadta Teherán kedden egy ENSZ-jelentés megállapításait, miszerint Irán a világszervezet szankcióit megsértve rendszeresen beszerez Észak-Koreától ballisztikus rakétákat, alkatrészeket és technológiát.
2011.05.17 12:55MTI
Ramin Mehmanparaszt külügyi szóvivő szerint Irán rakétaprogramja olyan fejlett, hogy nincs szüksége külső segítségre. A szóvivő "koholmánynak" nevezte az ENSZ-dokumentumot.
A jelentést a Biztonsági Tanács szankcióinak betartását ellenőrző bizottság készítette, s kedden terjesztette a BT elé. A jelentést csak akkor hozzák nyilvánosságra, ha a BT összes tagja jóváhagyja, de a dokumentumhoz már hozzájutott az AP hírügynökség. A testület első ilyen jelentésének elfogadását tavaly májusba Kína megakadályozta, s csak novemberben látott napvilágot, miután Peking ejtette kifogásait.
A mostani jelentés szerint Észak-Korea "keményvalutához" próbált hozzájutni, hogy fejlessze saját programjait, s ezért aktív exporttevékenységet folytatott, teljes rakétarendszereket, alkatrészeket és technológiát adott el számos közel-keleti és dél-ázsiai vásárlónak. Phenjan gyaníthatóan az Air Koryo és az Iran Air légitársaságok menetrend szerinti járatain, egy harmadik országon át juttatta el a BT tilalmi listáján szereplő árukat Iránnak - áll a jelentésben. Diplomaták Kínát jelölték meg tranzitországként.
Peking nem tulajdonít nagy jelentőséget az ENSZ-dokumentumnak. Csiang Jü (Jiang Yu) külügyi szóvivő közleményében tudatta, hogy az abban foglaltak nem tekinthetők sem a BT, sem pedig a szankcióbizottság álláspontjának, s Peking nem is kíván reagálni névtelenül elhangzó vádakra. "Amit elmondhatok, az az, hogy Kína lelkiismeretes és felelősségteljes a BT-határozatok érvényesítésében" - közölte a szóvivő.
A BT Észak-Korea első föld alatti atomrobbantása után, 2006-ban vezetett be büntetőintézkedéseket Phenjan ellen, majd a 2009-es, második robbantás után szigorította a fegyverembargót is magába foglaló szankciókat, hogy meghiúsítsa Phenjan atom- és rakétaprogramját.
Kapcsolódó írások:
- Észak-Korea és Irán csereberéli rakétatechnológiáját
- Észak-Korea nem megy a nukleáris biztonságról kvaterkázni
- Észak-Korea november óta fogva tart egy amerikai állampolgárt
- Észak-Korea követelte eltévedt halászainak hazatérését
- Szöul szerint Észak-Korea áll a GPS-zavarok mögött
- Tovább növeli-e a feszültséget Észak-Korea?