Még az EU-hoz való csatlakozás előtt

Szerbiának megoldást kell találnia a Koszovóval való kapcsolatok kérdésére

Bozidar Djelic, az ország európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettese kijelentette: Szerbiának megoldást kell találnia a Koszovóval való kapcsolatok kérdésére, még mielőtt csatlakozna az Európai Unióhoz.

2011.05.06 14:39MTI

A megoldás ugyanakkor nem lehet ellentétes az alkotmánnyal, amely szerint Koszovó Szerbia szerves része - tette hozzá. Véleménye szerint a kompromisszum nem csak Belgrád és Pristina, de Európa érdeke is, amely megosztott Koszovó ügyében.
   
Az egykori szerbiai tartomány 2008 februárjában nyilvánította ki függetlenségét, az új államot eddig 75 ország ismerte el, köztük az EU 27 tagállamából 22.
   
Belgrád ádázul ellenzi Koszovó egyoldalú függetlenségi nyilatkozatát és továbbra is sajátjának tekinti a délvidéki tartományt.
   
A szerb hatóságok régóta azt hangoztatják, hogy Szerbia uniós integrációs folyamata és kapcsolata Pristinához nem függ össze.
   
Bozidar Djelic ugyanakkor most nyíltan arról beszélt, hogy a két ügyet nem lehet egymástól külön kezelni.
   
Az európai országok már többször is jelezték, nem hajlandóak az EU-ba befogadni egy olyan államot, amely olyan nézeteltéréseket hozna magával, mint ami Belgrád és Pristina között van.
   
Szerbia és Koszovó idén márciusban kezdett párbeszédet, az EU égisze alatt, számos olyan gyakorlati kérdésről, mint a távközlés, a légi közlekedés, a kereskedelem, valamint arról, hogy a koszovóiak hozzáférjenek a népesség-nyilvántartási adataikhoz.    
   
A  Koszovóval folytatott tárgyalások szerb küldöttségvezetője, Borislav Stefanovic a közelmúltban jelezte: Belgrád kész felvetni Koszovó megosztásának kérdését is. Ez nyilván Koszovó északi részére vonatkozna, itt ugyanis jelentős szerb lakosság él, s ők a terület  Szerbiához történő csatolását szeretnék. Egy ilyen forgatókönyv azonban felnyitná Pandora szelencéjét, hiszen a térségben mások is előállhatnának hasonló követelésekkel. Mindenekelőtt a boszniai szerbek, hiszen a Bosznia-Hercegovina egyik alkotóelemét jelentő szerb köztársaság lakosságának nagyon nagy többsége támogatná területük Szerbiához csatolását.
   
Szerbia arra számít, hogy megszerzi az uniós tagjelölti státust és az év végéig megkezdődnek a tárgyalások a csatlakozásról.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.