Mindenki aggódik

Mit tudott Pakisztán bin Laden hollétéről?

Pakisztán washingtoni nagykövete szerint Iszlámábád alaposan kivizsgálja: a helyi hírszerző szolgálatok miért nem derítettek fényt arra, hogy Oszama bin Laden a város közelében él egy erődítményszerű épületben. Kérdés, hogy tényleg nem tudtak-e róla.

2011.05.04 08:43MR1- Kossuth

Kizárt, hogy nem tudtak Pakisztánban Oszama bin Ladenről, annál is inkább, mert egy luxus villát nem lehet „csak úgy” felhúzni – mondta a 180 percben Járai Judit, a Magyar Televízió Panoráma című műsorának szerkesztője, a Magyar Rádió volt washingtoni tudósítója, aki többször is járt az elmúlt években Pakisztánban. Ráadásul az al-Kaida vezére egy órányi autóútra lakott a fővárostól, a titkosszolgálat és a hadsereg nyugdíjba vonult személyiségei közelében – tette hozzá.

Az Egyesült Államok és Pakisztán viszonya ugyanakkor bin Laden likvidálása után nem tűnik feszültebbnek – folytatta a szerkesztő. „Valószínűleg a pakisztáni vezetés és a titkosszolgálat is tudott Oszama bin Laden ottlétéről, és az amerikaiak sem most szereztek tudomást a terroristavezér tartózkodási helyéről”. Fontos tudni, hogy Pakisztán atomnagyhatalom, sokkal veszélyesebb, mint akár Afganisztán, ahol „néhány nyomorult tálib harcolgat a hegyek között kies, sivár vidékeken” – magyarázta. Az Egyesült Államok dollár tízmilliárdokat fektetett eddig Pakisztánba éppen azért, hogy megtartsa a szövetségesi rendszerben, kontrollálni tudja és féken tartsa, mint atomnagyhatalmat. Washington érdeke egy stabil Pakisztán – mondta az MR1-Kossuth 180 perc című műsorában Járai Judit. Jól begyakorolt támadás

A hétfőn hajnalban végrehajtott akció a Geronimo hadművelet nevet kapta, miután bin Laden fedőneve is ez volt az amerikaiaknál. A már több éve beazonosított erőd 50 kilométerre esik Pakisztán fővárosától. A támadást a helyszínen két tucatnyi tengerészgyalogos kommandós és egy körülbelül ötven fős támogató csapat hajtotta végre. A kommandósokat négy Black Hawk helikopterrel vitték a helyszínre. Nógrádi György biztonsági szakértő szerint a profi végrehajtás arra utal, hogy a katonák az erőd pontos másolatában már többször is begyakorolták az akciót. „Hőkamerával bemérték, hogy az épületen belül melyik ember hol tartózkodik, lefogták technikailag a pakisztáni légvédelmet, így az semmit nem érzékelt az amerikai négy helikopter mozgásából, az épületben felülről lefelé mentek. Egy helikopter azonnal elvitte a holttesteket, az összes többi ember az épületet szőröstől-bőröstől átnézte” – részletezte.


A pakisztáni Abbottabad városában lévő, öt méteres falakkal körbe vett épület 2005-ben épült, feltételezések szerint már eleve bin Laden számára, de az amerikaiak csak tavaly augusztusban tudták meg, hogy ott valószínűleg egy nagyon fontos ember bujkál. Egy futár vezette őket nyomra. Az akciót a lehető legnagyobb mértékben titkolták. Még az amerikai kormány legtöbb tagja sem tudott róla, a külföldi szövetségeseket is csak utólag értesítették.

Az amerikaiak már elemzik az épületben lefoglalt számítógépeket és adathordozókat, valamint azt is vizsgálják, hogy a pakisztáni vezetésből kik segíthették bin Ladent.

Oroszország is aggódik

Oroszországban
is tartanak attól, hogy Oszama bin Laden halála után bosszúhadjárat indulhat a kaukázusi területeken vagy akár Moszkvában is civil célpontok ellen. Dmitrij Medvegyev elnök ma aláírta a terrorveszély hivatalos fokozatainak bevezetéséről szóló törvényt. A kék az intenzív, a sárga a magas és a vörös a kritikus szintet jelenti. Minden szinthez megfelelő intézkedéseket rendeltek, amelyekhez a utasítást kizárólag az államfő adhatja ki. Mindez nyilván nem véletlenül történik Oszama bin Laden megölésének másnapján. A Kreml ugyanis egyrészt üdvözölte az amerikaiak akcióját, ugyanakkor maga is tart a bosszútól, mert a Kaukázusban tevékenykedő iszlamisták szoros kapcsolatokat ápolnak az al-Kaidával. Az orosz biztonsági szervek épp két hete ölték meg Csecsenföldön az al-Kaida észak-kaukázusi összekötőjét, egy szaúd-arábiai férfit.

Az oroszországi muszlimok többsége viszont közömbösen fogadta bin Laden halálhírét – legalább is a főmufti szerint. De bármit is gondol a Kreml vagy a mufti, az oroszországi terrorfenyegetés mégiscsak az országon belüli jogokra vezethető vissza.

Épp ma adtak ki körözést a húsz éves Ibrahim Torsojev ellen, akit egy kaukázusi táborban öngyilkos terroristának képeztek ki, és most potenciális bombaként bolyong valahol az országban, hogy adott alkalommal felrobbantsa magát.

Magyarországon nem nőtt a terrorfenyegetettség

Hajdú János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója kedden összehívta a Terrorellenes Koordinációs Bizottságot, amelynek tagja többek között a polgári és a katonai titkosszolgálatok vezetői és az országos rendőrfőkapitány – mondta Tafferner Éva, a TEK szóvivője. A bizottság tagjai megerősítették, hogy az általuk képviselt szervezeteknek nincs olyan információjuk, , amelyeket ők képviseltek, nem keletkezett olyan információ, amely Magyarország esetleges terrorfenyegetettségére utalna. A Terrorellenes Koordinációs Bizottság tagjai abban is megállapodtak, hogy még szorosabbra fűzik a különböző szervezetek közötti együttműködést és azonnal megosztanak egymással minden terrorfenyegetéssel kapcsolatos információt – mondta Tafferner Éva.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.