Kölcsönös tisztelet
Dzurinda: a szlovák-magyar kapcsolatokban nincs szükség erőfitogtatásra
- Mikulás Dzurinda szlovák külügyminiszter szerint Szlovákia és Magyarország kapcsolatában nem erős gesztusokra, erőfitogtatásra, hanem az együttműködés folytatására és kölcsönös tiszteletre van szükség.
2011.05.02 15:26MTI"Nem hiszem, hogy egy demokrácia és egy ország ereje abban nyilvánulna meg, hogy képviselői bakancsaikkal az asztalt verik, és erős jelszavakat kiabálnak. Egyáltalán nem" - jelentette ki a szlovák külügyminiszter hétfőn Pozsonyban azt követően, hogy találkozott a szlovák parlament külügyi bizottságának tagjaival és az ország európai parlamenti képviselőivel.
A találkozó témáját a szlovák-magyar kapcsolatok időszerű problémái képezték. A tárcavezető leszögezte: amennyiben bármelyik fél fontos intézkedéseket kíván foganatosítani, amelyek valamilyen módon a másik országot is érintik, ki kell használni a szlovák-magyar alapszerződés és a 12 vegyes bizottság nyújtotta lehetőségeket. Dzurinda szerint Pozsony így kíván eljárni, azokban a "nyitott kérdésekben", amelyek az új magyar alkotmány elfogadásából, illetve a hozzá kapcsolódó, később elfogadásra kerülő sarkalatos törvényekből erednek. Úgy véli: a magyar alkotmányban van egy-két cikkely, amelyek megvalósítása a mindennapi életben "zavart és a kétoldalú kapcsolatok romlását eredményezhetné, amit nem szeretnénk".
A miniszter aláhúzta, hogy Szlovákia továbbra is várja a választ arra a kettős állampolgárságot érintő szlovák szerződés-tervezetre, amelyet Maros Zilinka belügyi államtitkár adott át február 15-én magyar partnerének Budapesten. A kérdést Dzurinda a következő szlovák-magyar külügyminiszteri találkozón is meg kívánja vitatni, erre a találkozóra május 12-én kerül sor Pozsonyban.

"Az Európai Parlament, a Velencei Bizottság és Strasbourg - ez az a három hely, ahol vitát kell nyitni, és igyekezni kell felhívni a figyelmet az új magyar alkotmány területen kívüli hatásaira" - mondta újságíróknak a találkozó után Pavol Hrusovsky, a szlovák parlament kereszténydemokrata alelnöke. Boris Zala, az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) európai parlamenti (EP-) képviselője nem ért egyet a külügyminisztérium elképzeléseivel, s azt állította, hogy a kormány nem tud mit kezdeni a magyar alkotmánnyal.
Mészáros Alajos, a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártjának (MKP) EP-képviselője úgy vélte, hogy a szlovák fél reakciói elsietettek, és nem egészen megfelelőek.
Rámutatott: az új magyar alkotmányt csak egy hete fogadták el, s "egyelőre nem tudjuk, miként fogják alkalmazni". Mészáros szerint az új magyar alaptörvény nem jelent semmiféle veszélyt Szlovákiára nézve.
A határon túli magyarok választójogát firtató kérdést idő előttinek minősítette. Személyes véleményként azonban elmondta, hogy ő a határon túli kettős állampolgárságú magyarok választójogát üdvözölné.