"Megengedhetetlen az erőszak"
Elítélte a szíriai hatóságokat a német külügyminiszter
Szíria ügyében ismét az ENSZ Biztonsági Tanácsának haladéktalan összehívása mellett emelt szót a német külügyminiszter.
2011.04.27 16:04MTISzerdán elhangzott, rendkívüli nyilatkozatában Guido Westerwelle a szíriai hatóságok által a tüntetőkkel szemben alkalmazott, durva erőszakot megengedhetetlennek nevezte, és annak haladéktalan beszüntetését követelte.
A külügyminiszter közvetve üdvözölte, hogy a BT értesülések szerint a legrövidebb időn belül zárt ajtók mögött foglalkozik a kialakult helyzettel. Ennek kapcsán azt hangoztatta: kormánya hozzá kíván járulni ahhoz, hogy a testület egyértelmű álláspontot foglaljon el.
Westerwelle a kormány nevében valamennyi Szíriában tartózkodó német állampolgárt az ország azonnali elhagyására szólította fel.
A külügyminiszteréhez hasonló állásfoglalást tett közzé szerdán a Bundestag külügyi bizottságának elnöke. Ruprecht Polenz szerint a német kormánynak törekednie kell arra is, hogy az Európai Unió közös álláspontot alakítson ki. A konzervatív politikus úgy ítélte meg, hogy az ENSZ BT állásfoglalása a Damaszkusszal szemben tervezett szankcióknál fontosabb lenne.
A német újságok szerdán értetlenségüknek adtak hangot a nyugati országok - és általánosságban a nemzetközi közösség - Szíriával kapcsolatos eddigi közömbössége miatt. Több lap is arra figyelmeztetett, hogy míg Líbia esetében az ENSZ BT megfelelően gyorsan áldását adta a katonai beavatkozáshoz, a szíriai események vonatkozásában a nyugati fővárosokban mostanáig nagy volt a hallgatás. Ezen - mint írták - nem változtat az sem, hogy felmerült a szankciók lehetősége.
A Der Tagesspiegel annak a gyanúnak adott hangot, hogy Tripolit és Damaszkuszt illetően a Nyugat kettős mércével mér. Vajon a Kadhafi-rezsim elleni fellépés inkább volt indokolt, mint a damaszkuszi rezsim elleni lenne? - tette fel a kérdést az újság. Természetesen Szíria közel-keleti összefonódásai vagy épp Irakhoz való közelsége miatt "más kaliberű", mint a kis sivatagi országnak számító Líbia - fogalmazott a Der Tagesspiegel, amely szerint az értékeken alapuló politika és a reálpolitika konfliktusáról van szó. Ez magyarázza a Nyugat Szíriával kapcsolatos ingadozását és a jövőt illetően nem sok jóval kecsegtet - vélte a lap.
Német szakértők úgy vélekednek, hogy a Bassár el-Aszad vezette szíriai rezsim - akárcsak a líbiai - nem megreformálható. Az államfő nem jelentheti a megoldás részét, hisz személye - és hatalmi rendszere - a probléma maga - vélekednek a szakértők, ezzel magyarázva, hogy a tüntetőkkel szemben Aszad számára az erőszak jelenti az egyetlen alternatívát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06