Rengeteg a halott
Fox reformokra szólította fel a szíriai vezetést
Nemzetközi szankciókat helyezett kilátásba Szíria ellen kedden a brit külügyminiszter arra az esetre, ha a szíriai hatóságok nem hagynak fel a tiltakozó megmozdulások részvevőivel szembeni, halálos áldozatokkal is járó erőszakos fellépéssel.
2011.04.26 22:29MTIWilliam Hague a londoni parlament alsóházában tett hivatalos nyilatkozatában kijelentette, hogy Szíria "útelágazáshoz érkezett ... kormánya még mindig dönthet úgy, hogy radikális reformokat valósít meg".
Hague szerint csak e reformokkal lehet békét és stabilitást teremteni az országban.
A szíriai vezetés dönthet az erőszakos elnyomás folytatása mellett is, ebben az esetben azonban Nagy-Britannia európai és más partnereivel együtt olyan intézkedések - köztük szankciók - bevezetésén fog dolgozni, amelyek "hatással lesznek a (szíriai) rezsimre" - mondta a brit külügyminiszter.

Hague a nyilatkozatot követő parlamenti vitában felfedte: annak alapján, amit Bassár el-Aszad szíriai államfővel ez év elején tartott találkozóján hallott, úgy véli, hogy a tiltakozó megmozdulások "meglepetésként érhették a szíriai kormányt".
William Hague keddi parlamenti felszólalása előtt a brit külügyminisztérium külön írásos közleményt is kiadott a szíriai helyzetről, és már ebben is történt közvetett utalás az esetleges szankciókra.
A Foreign Office nyilatkozata szerint Nagy-Britannia - biztonsági tanácsi partnereivel együttműködve - "erőteljes üzenetben" kívánja felhívni a szíriai hatóságok figyelmét arra, hogy "a nemzetközi közösség Szírián tartja a szemét".
A brit kormány uniós és térségi partnereivel együtt "lehetséges további intézkedéseken is" dolgozik - áll a keddi brit külügyi nyilatkozatban, amely azonban nem részletezi e lehetséges intézkedések mibenlétét.
Fox reformokra szólította fel a szíriai vezetést
A brit védelmi miniszter kedden Washingtonban reformokat sürgetett Szíriában, és megjegyezte, hogy a külföld nem tud mindent megtenni a kormányellenes tüntetőkkel szembeni erőszak megfékezésére.
Liam Fox azt követően nyilatkozott újságíróknak, hogy tárgyalásokat folytatott Robert Gates-szel, amerikai kollégájával.
"Nem tehetünk meg mindent állandóan, tudomásul kell vennünk, hogy gyakorlati korlátai vannak annak, amit országaink tehetnek" - mondta válaszul arra a kérdésre, hogy miért nem avatkozik be a Nyugat Szíriában. Fox utalt arra is, hogy az észak-afrikai és a közel-keleti népfelkelésekre a nemzetközi közösség válaszának "testre szabottnak" kell lennie.
Mindkét politikus visszautasította, hogy a líbiai katonai beavatkozáshoz hasonlóan kellene eljárni Szíriával szemben is. Gates megjegyezte, hogy a Nyugat katonai beavatkozását Líbiában megelőzte a diplomáciai folyamat, amely elvezetett az Arab Liga, az Öböl-menti Együttműködési Tanács és az ENSZ határozataihoz.
Gates arról is beszélt, hogy a NATO vezette koalíció nem fogta célkeresztbe Moammer Kadhafi líbiai vezetőt, annak ellenére, hogy hétfőn eltalálták egyik parancsnoki komplexumát.
Az ilyen központokat amúgy "törvényes célpontnak" tekintik, és meg akarják semmisíteni - mondta. Elemzők szerint a nyugati hatalmaknak egyre kevesebb a nyilvánvalóan bombázható célpontjuk Líbiában, és eddig nem sikerült egyértelmű katonai eredményt elérniük.