Megszervezik a civilek védelmét

Líbia: Párizs is küld összekötő tiszteket a felkelőkhöz

A francia kormányszóvivő bejelentette: Franciaország is küld katonai tanácsadókat Líbiába a Kadhafi-ellenes felkelők támogatására, az összekötő tisztek az ellenzéket tömörítő Átmeneti Nemzeti Tanácsnál (ÁNT) látják el szolgálatukat.

2011.04.20 14:28MTI

Francois Baroin azonban ismételten kizárta, hogy Párizs harcoló egységeket küld az észak-afrikai országba.
   
"Lesz néhány összekötő tiszt az ÁNT-nál, egész kis számban, hogy megszervezze a civil lakosság védelmét" - hangsúlyozta a szóvivő. Közlése szerint a tisztek száma kevesebb, mint tíz.
   
A bejelentéssel egy időben fogadta hivatalában Nicolas Sarkozy francia államfő Musztafa Abdel-Dzsalílt, az ÁNT vezetőjét.
   
"Az ÁNT hatóságaival kötött kétoldalú együttműködésünk keretében Franciaország egy kisebb számú tiszti csoportot küldött a Bengáziban állomásozó különleges képviselőnk mellé, akik az ÁNT-nál látják el szolgálatukat - erősítette meg a bejelentést a külügyminisztérium szóvivő-helyettese.
   
Christine Fages elmondta: a tisztek feladata elsősorban "technikai, logisztikai és szervezési tanácsokkal ellátni" a líbiai ellenzéki testületet "a polgári lakosság védelmének megerősítése és annak érdekében, hogy az egészségügyi és humanitárius segélyek elosztása javuljon".
    
A brit kormány kedden jelentette be, hogy katonai tanácsadókat küld Líbiába. William Hague külügyminiszter azt közölte, hogy a brit hadsereg szakértői az ellenzéki erők északkelet-líbiai központjában, Bengáziban állomásoznak majd. A miniszter szerint a kontingenst "tapasztalt brit katonatisztekből" állítják össze.
   
A líbiai felkelők egy része azonban már szárazföldi beavatkozást sürget, ezt azonban eddig Párizs és London egyaránt kizárta.
   
A Kadhafi-erők által hetek óta ostromlott Miszrátát ellenőrző felkelők egyik képviselője kedden közölte: megvédelmezésük érdekében "hivatalosan" is szárazföldi beavatkozásra kérik a nyugati országokat. Núri Abdallah Abdullati elmondta, hogy brit és francia erők küldését kérik "humanitárius megfontolásokból". Hozzátette, hogy a miszrátai felkelők - akik nem állnak közvetlen kapcsolatban a nyugati hadi koalícióval - kérésüket a Bengáziban székelő Átmeneti Nemzeti Tanácson keresztül, a múlt héten levélben juttatták el a nyugati koalícióhoz, de választ még nem kaptak rá.
   

Alain Juppé külügyminiszter kedden viszont úgy nyilatkozott: "teljeséggel ellenzi" a lehetőséget.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.