Már majdnem egy hónapja támadják Kadhafit
Líbia, Sarkozy és Cameron egyetért a katonai nyomás fokozásában
A francia köztársasági elnöki hivatal a két politikus találkozója után közölte: a francia elnök és a brit kormányfő egyetért abban, hogy növelni kell a "katonai nyomást" Moammer Kadhafi líbiai vezetőre.
2011.04.14 07:23MTINicolas Sarkozy és David Cameron szerda este folytatott megbeszélést Párizsban, egy nappal a NATO-tagállamok külügyminiszteri értekezlete előtt. A külügyminiszterek csütörtökön és pénteken Berlinben tanácskoznak a líbiai válság rendezésének lehetőségeiről, amelyek még mindig nehezen körvonalazhatóak, noha már csaknem egy hónapja, március 19. óta mérnek csapásokat Kadhafi erőire a nemzetközi katonai koalíció vadászgépeiről, illetve tengeralattjáróiról.
A konfliktus elhúzódásától tartva Franciaország és Nagy-Britannia még kedden felszólította a líbiai bevetésben részt vevő más NATO-tagállamokat, hogy fokozzák katonai erőfeszítéseiket. Fontos, hogy a koalíció megmutassa, teljes mértékben elszánt a polgári lakosság megvédésére, a nyugat-líbiai Miszráta és Zenten városok köré font ostromgyűrű megszüntetésére és a Kadhafihoz hű erőknek a laktanyáikba való visszakényszerítésére - közölte egy névtelenül nyilatkozó francia illetékes.
A líbiai beavatkozásra feljogosító BT-határozat elfogadtatásában oroszlánrészt vállaló Franciaország és Nagy-Britannia arra panaszkodik, hogy a katonai koalícióban ők viselik a legtöbb terhet. A két ország arra figyelmeztetett, hogy a NATO más tagállamainak segítsége nélkül légi erejüknek nehéz lenne megtörni a lázadók városait fojtogató ostromokat.
A franciák és a britek mellett csak Belgium, Dánia, Kanada és Norvégia vadászgépei vesznek részt aktívan a légicsapásokban. Április 1-jéig, amikor a műveletet katonai irányítását átvette az észak-atlanti szövetség, az Egyesült Államok járt élen a bevetésekben, de azóta a háttérbe vonult.
Sarkozy és Cameron síkraszállt amellett is, hogy támogassák erősebben a líbiai lázadók politikai szervét, a Bengáziban székelő nemzeti átmeneti tanácsot. Ugyanakkor Párizs értésre adta, hogy nem teljesíti a Kadhafi-ellenes erők fegyverszállítási kérését. A válság politikai megoldását és Líbia jövőjét illetően a francia elnök és a brit kormányfő szorgalmazta a különböző rendezési elképzelések összehangolását, illetve Kadhafi mielőbbi távozását a hatalomból.
A líbiai lázadók közlése szerint Miszrátában szerdán heves harcok dúltak, bár a város nyugati peremétől még messzebbre, immár 25 kilométerre szorították ki Kadhafi csapatait. A líbiai állami televízió azt állította, hogy NATO-gépek szerdán bombázták a várost, és emberek haltak meg a légicsapásokban. Brüsszel később közölte, hogy sem Miszrátát, s
Kapcsolódó írások:
- Líbia: az Egyesült Államok továbbra is részt vesz a líbiai légicsapásokban
- Líbia: a felkelők anyagi támogatásáról döntött a Líbia kérdésében ülésező összekötőcsoport
- Líbia: a NATO megkezdte líbiai szárazföldi hadműveletek előkészítését
- Líbia: nem kell erősíteni a líbiai katonai jelenlétet?
- Líbia - az Afrikai Unió eltökélte a tűzszünet tető alá hozását
- Líbia: London erőteljesebb csapást várna el a NATO-tól
- Líbia: Az Amnesty International szerint ellenzékieket végeztek ki a Kadhafi-erők
- Juppé: a NATO nem tölti be eléggé a szerepét
- Líbia: az Afrikai Unió együttműködést vár a lázadóktól