Gyengülnek a felkelők Líbiában?
Kadhafi fogadta az Afrikai Unió békéltető küldöttségét
A líbiai hadsereg támadást indított vasárnap a felkelők ellen Adzsdábíja központjában.
2011.04.10 22:28MTIHelyszíni beszámolók szerint a kormányhadsereg tüzérsége erőteljesen lövi a város központi negyedeit, és Adzsdábíja felett sűrű fekete füst gomolyog. Egy felkelő arról számolt be, hogy a katonák a lázadók erős ellenállásába ütköztek.
A Moammer Kadhafihoz hű erők szombaton érték el a város peremét. Adzsdábíja bevétele esetén megnyílik számukra az út a felkelők legfőbb erőssége, Bengázi városa felé.

Új alkotmány készül, Kadhafi szerepe tisztázatlan
Új alkotmány előkészületei folynak Líbiában - jelentették be vasárnap líbiai kormányilletékesek, de tájékoztatásukból nem derült ki, hogy az új alaptörvény milyen szerepet szán majd az ország jelenlegi vezetőjének, Moammer Kadhafinak, aki ellen lázadás tört ki az észak-afrikai országban.
Háled Káím líbiai külügyminiszter-helyettes közölte külföldi újságírókkal, hogy Tripoli új alkotmány és átfogó politikai reformok elfogadására készül. Reményét fejezte ki, hogy erre hamarosan sor kerül. Muhammad az-Zvai parlamenti elnök pedig közölte, hogy az új alkotmány tervezete már el is készült, és hamarosan tanulmányozni lehet a szöveget.
Ennél több nemigen derült ki a líbiai illetékesek tájékoztatásából.
Elhangzott még, hogy valamifajta "líbiai típusú" demokráciát vázol majd fel az alaptörvény, de nem világos, hogy mikor fogadják el, s milyen szerephez juttatja Moammer Kadhafit.
Ibrahim Muhzam, az alaptörvényt előkészítő testület egyik tagja csak annyit mondott kérdésre válaszolva, hogy "Moammer Kadhafi líbiai polgárként megtalálja helyét az alkotmányban".
Hozzátette, a líbiaiak túlnyomó többsége azt akarja, hogy Kadhafi megtartsa tisztségét. Ő egy jelkép, sok munka és feladat vár rá - mondta. Jelenleg Líbiának nincs alkotmánya, s az országot "Kadhafi eszméi alapján" irányítják, amelyeket a "forradalmi vezető" egy könyvben fektetett le a hetvenes években.
Német sajtó: Gyengülnek a felkelők pozíciói Líbiában
Gyengülnek a felkelők pozíciói Líbiában - értesültek katonai és diplomáciai forrásokból a hétvégi német lapok. Vasárnapi sajtóértesülések szerint az Egyesült Államokban, de több más NATO-tagország fővárosában is egyre több a kétely azzal kapcsolatosan, hogy a Moammer el-Kadhafi elnökhöz hű erők - nyugati szárazföldi erők bevetése nélkül - legyőzhetők-e.
A NATO, illetve a Nyugat dilemmája ugyanakkor az, hogy tudatában van: egy ilyen beavatkozás különösen negatív reakciókat válthat ki az arab világban.
Az idézett források szerint a líbiai fejlemények miatti frusztráció nyomán egyre élesebbek az ellentétek az Egyesült Államok és a nyugati szövetségesek között. Washingtonban az a vélemény, hogy amióta a katonai hadművelet irányítását a NATO vette át, a felkelők helyzete rosszabbodott.
Az atlanti szövetségnek mindeddig nem sikerült koordinálni tevékenységét a Kadhafi-rezsim ellen fellázadt erőkkel, és erre utal az is, hogy az elmúlt napokban tévedésből két alkalommal is a felkelők állásait támadták. Mindezzel párhuzamosan Németországban tovább éleződik a vita a Líbiával szembeni nemzetközi fellépésben való német szerepvállalásról. A berlini kormány mostanáig határozottan kizárta, hogy az észak-afrikai ország elleni katonai akcióban közvetlenül részt vegyen, Westerwelle külügyminiszter ugyanakkor az elmúlt hét végén jelezte: amennyiben az ENSZ ezt szükségesnek tartja, a német kormány kész arra, hogy katonákkal biztosítson humanitárius akciókat. Megfigyelők ezzel kapcsolatban rámutattak: a bejelentésre néhány nappal az előtt került sor, hogy a jövő hét közepén Berlin lesz a házigazdája a NATO-tagállamok - köztük Magyarország - külügyminiszteri értekezletének. Az ellenzéki pártok hétvégi állásfoglalásaikban diplomáciai hitelképességének elvesztésével vádolták az Angela Merkel kancellár vezette konzervatív-liberális kormánykoalíciót.
Azt hangoztatták, hogy a lépés - a közvetlen részvétel korábbi kizárása után - egyfajta külpolitikai "kármentést" jelent.
"Nemzetközi partnereink és szövetségeseink már végképp nem tudják, hogy hányadán állnak Németországgal" - fogalmazott az ellenzék vezető erejének számító szocialista párt, amely a Zöldekkel együtt korábban támogatta a Líbia elleni katonai akciót. Mindkét párt úgy vélte: az abban való részvétel elutasítása súlyos diplomáciai hiba, amely Németország elszigetelődéséhez vezet. A kormány elutasította a bírálatokat. Guido Westerwelle külügyminiszter azt hangoztatta, hogy Németország a katonai akcióban közvetlenül továbbra sem vesz rész, "humanitárius kötelezettségeit" azonban vállalnia kell.
A Der Tagesspiegel vasárnapi kommentárjában a NATO-t teljes tanácstalansággal vádolta. Az újság úgy értékelte, hogy noha a német kormány tartózkodó magatartására ugyan "nincs magyarázat", a lap által teljes mértékben átgondolatlannak tartott katonai beavatkozás végső soron ezt igazolhatja. A Der Tagesspiegel szerint a katonai akció jövőjét illetően egyre több a nézeteltérés a NATO-tagállamok között, és ez jelentős mértékben árt a szövetség tekintélyének.
Kadhafi fogadta az Afrikai Unió békéltető küldöttségét
Moammer Kadhafi líbiai vezető vasárnap tripoli rezidenciáján felállított sátrában fogadta az Afrikai Unió (AU) küldöttségét, amelynek megbízatása arra szól, hogy megpróbáljon véget vetni az észak-afrikai országban dúló harcoknak.
Jacob Zuma dél-afrikai, Amadou Toumani Touré mali, Mohamed Uld Abdel-Azíz mauritániai és Denis Sassou Nguesso kongói államfőt, valamint Henry Oryem Okello ugandai külügyminisztert Kadhafi ezredes hívei várták a Tripolihoz közeli Miitiga repülőterén a líbiai vezető arcképeivel és a rezsim zöld zászlaival. A tripoli találkozó után a vendégek a sátor előtt fényképezkedtek, de egyelőre nem nyilatkoztak. Az AU-küldöttség Tripoliból este a keleti országrészt ellenőrző lázadók fellegvárába, a fővárostól ezer kilométerre keletre fekvő Bengáziba utazott, ahol hétfőn tárgyal a felkelők képviselőivel.
A közvetítők, mielőtt elutaztak Líbiába, úgy nyilatkoztak, szeretnék elérni a harcok beszüntetését.
Mint mondták, a tűzszünet lehetővé tenné, hogy az emberbaráti segély eljusson a rászorulókhoz, egyszersmind megnyithatná az utat "a politikai reformok" előtt.
A pánafrikai szervezet a líbiai válság tárgyalásos megoldásának a híve, de elutasítja a felkelőknak és a nyugati országoknak azt a követelését, hogy Kadhafi mondjon le, és a családjával együtt hagyja el Líbiát.