"Tiszteletet Magyarországnak is"

Tizen tüntettek Heller Ágnes ellen Berlinben

A Szövetség a Német-Magyar Párbeszédért elnevezésű szervezet mintegy tíz tagja tüntetett szombaton délután Berlinben annak kapcsán, hogy Heller Ágnes és Tamás Gáspár Miklós filozófusok meghívott vendégként pódiumbeszélgetésen vettek részt a Die Tageszeitung című baloldali napilap által rendezett médiakongresszusán.

2011.04.09 20:22MTI

A tüntetők - a magyar média élénk érdeklődése közepette - mindenekelőtt Heller Ágnest és az MSZP-t bírálták. A három héttel ezelőtt alakult csoport - amelynek németországi magyar és német tagjai egyaránt vannak - transzparensein a magyar demokrácia, illetve az emberi jogok védelme mellett, a gyűlölet ellen, a párbeszédért emelt szót.

A többi között "Heller, nem lőttek", "Tiszteletet Magyarországnak is" transzparensek voltak láthatók. A tüntetés kapcsán a csoport vezetője magyar újságírók előtt azt hangoztatta: "Az emberi jogok megcsúfolásának tartják azt, hogy azok az emberek, akik tagadják a 2006 októberi rendőri atrocitásokat, most féltik a demokráciát."

"Az ő bajuk azonban nem a demokrácia, hanem az, hogy most számon kérik az akkori hatalomtól, hogy mit tettek az emberi jogokkal" - állította a tüntetők vezetője, utalva Heller Ágnesnek egy korábbi kijelentésére, amely szerint a 2006-os magyarországi tüntetések során senkit nem kínoztak meg. A mintegy 80 ezres példányszámú berlini napilap "A forradalmat másként képzeltük" mottójú kongresszusának keretében Heller Ágnes és Tamás Gáspár Miklós azon a beszélgetésen vett részt, amelynek témája a magyar belpolitika, a médiatörvény és az alkotmányozás volt. Heller Ágnes a többi között kijelentette, hogy Orbán Viktor - mint fogalmazott - bonapartista politikát folytat, amit az tett lehetővé, hogy az elmúlt nyolc évben az ország rendkívül meggyengült.

A filozófus szerint Orbán Viktor nem konzervatív, hanem "jobboldali radikális" politikus, akinek "retorikája populista, de politikája nem". A magyar miniszterelnököt azzal vádolta, hogy "a hatalom koncentrációjára" törekszik, elfojtva minden "ellenhatalmat". Szavai szerint ez vonatkozik a médiára is.

A médiatörvényt bírálta Tamás Gáspár Miklós is, a többi között azt állítva, hogy a közszolgálati médiumok nem objektívak, az embereket félrevezetik, nem tájékoztatják, ezért azok valójában nem tudják, mi történik az országban. Bírálta a készülő új alkotmányt, amely szerinte nem az alapvető jogokat hangsúlyozza.

Heller Ágnes lassan két hónapja kis hazánk új médiacelebje. Filozófusként nem egy dicséretes egyedfejlődés mindez, azonban az elmúlt időszakban Heller mindent megtett azért, hogy róla szóljanak a hírek. Első alkalommal Budai Gyula bejelentése kapcsán került középpontba: napokig arról cikkeztek, hogy több tíz millió forintért milyen filozófiai műveket fordítottak magyarra (jó részét már korábban lefordították magyarra mások), majd jött a revans. Német kebelbarátok segítségével nyílt levelet fogalmaztak, melyben politikai üldöztetésnek minősítették a nyomozás megkezdését, és természetesen bedobták a rasszista kártyát. Heller azonban nem elégedett meg ennyivel. Március elején Brüsszelben haknizott, ahol az uniós parlamentben azt találta mondani 2006 őszéről: „senkit sem lőttek meg, senkit sem kínoztak meg.” - írta a ma.hu szerzője korábban. A cikk folytatásáért kattintson!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.