Sugárzó halfilé radioaktív zöldségágyon?

Japán - az óceán megbirkózik a radioaktív szivárgással?

Egy szóvivő kedden bejelentette: a japán kormány határértékeket vezetett be a radioaktivitás engedélyezett maximumára a zöldségekben és a kifogott halakban. Szakértők szerint az óceán megbirkózik a sugárzással.

2011.04.05 15:42MTI

A döntés előzménye, hogy a tengervízben a törvényes határérték 7,5 milliószorosára ugrott fel a sugárzás szintje egy időre a fukusimai atomerőmű közvetlen közelében.
   
A halászati minisztérium közben jelentette, hogy Ibaraki prefektúrában - nagyjából félúton az erőmű és Tokió között - az új határérték fölött szennyezett halat fogtak. A sugárszennyezést radioaktív jód okozta. A pénteken fogott halban a cézium mennyisége is megközelítette a határértéket.

Az óceán megbirkózik a radioaktív szivárgással

Nem jelent veszélyt az Csendes-óceánban élő állatokra és az őket elfogyasztó emberekre az a radioaktív víz, amelyet a Japánt ért földrengés következtében megsérült fukusimai atomerőmű közelében engednek a tengerbe, elsősorban azért, mert a káros anyagok felhígulnak az óceán vízében szakértők szerint.

"Nagyon nagy az óceán" - jegyezte meg William Burnett a Floridai Állami Egyetem kutatója. A nukleáris erőmű közvetlen - 800 méteres - közelében a tengeri élőlények talán ki vannak téve genetikai mutációk veszélyének, ha a vízleeresztés még sokáig folytatódik - magyarázta a szakember, aki úgy véli, komolyabb veszély nem fenyeget, ha csak a probléma nem duzzad a jelenleginél "sokkal-sokkal nagyobbra". Ken Buesseler, a massachusettsi Woods Hole Oceanográfiai Intézet munkatársa szerint elképzelhető, hogy a tenger gyümölcseit érő radioaktív dózis kimutatható lesz, de talán nem okoz észlelhető egészségügyi kockázatot - hangsúlyozta.

Az óceán élővilága miatt kevésbé kellene aggódni, mint a szárazföldi táplálékforrások, így az ivóvíz és az élelem miatt - jegyezte meg.

Hasonló véleményt fogalmazott meg Igor Linkov, a Carnegie Mellon Egyetem professzora, aki szerint az erőmű közelében lévő élővilág sérülhet, de még nem tudni, milyen mértékben, mert nem ismert a sugárzás pontos mértéke.

A halak nagy eséllyel megmenekülnének a roncsoló hatástól, mert a röghöz kötött fajokkal - például az osztrigákkal - szemben sokat változtatják helyüket, így elkerülnék a folyamatos veszélyt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.