Az al-Kaida fegyvereket csempész ki Líbiából

Líbia - támogatást kérnek a nemzetközi koalíciótól a felkelők

Az algériai hírszerzés értesülései szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet a zűrzavaros líbiai helyzetet arra használja ki, hogy fegyvereket, köztük modern légvédelmi rakétákat csempésszen ki az országból. A rezsim ellen küzdő felkelők közben támogatást kértek a nemzetközi koalíciótól.

2011.04.04 19:58MTI

A forrás szerint a napokban nyolc Toyota típusú kisteherautó hagyta el Kelet-Líbiát, és Csádon, majd Nigeren áthaladva megérkezett a Mali északi részében kialakított rejtekhelyre. Rakományuk fegyver és lőszer volt: géppisztolyok és géppuskák, kézi páncéltörő gránátvetők (RPG-7), robbanóanyagok, lőszerek és a nyugaton SAM-7 típusjelzéssel ismert föld-levegő rakéták.

Ez nem az első konvoj, és az al-Kaida észak-afrikai szárnyának (AQIM/AQMI) csempészakciója most is folyik - figyelmeztetett az algériai biztonsági illetékes, aki szerint a felkelők kezén lévő kelet-líbiai térségben kifosztottak több laktanyát és fegyverraktárat, és "az AQIM jelen lévő emberei ezt az alkalmat nem szalaszthatták el".

A szervezet kiváló kapcsolatokat ápol a térség csempészeivel, akik minden nehézség nélkül járnak ki-be - mondta, hozzátéve, hogy az al-Kaida nem csak a felkelők közé szivárgott be, hanem kihasználja a Kadhafi-erők zavarodottságát is.

A líbiai lázadó tagadják, hogy bármiféle kapcsolatban állnának az al-Kaidával, és a NATO európai főparancsnoka, James Stavridis amerikai tengernagy is úgy véli, hogy a terrorszervezetnek nincs jelentős szerepe a felkelésben. Algéria közel két évtizedes harcot vívott az iszlamista szélsőségesekkel, ezért folyamatos figyelemmel követi a mozgásukat a határain kívül is. A brit hírügynökségnek nyilatkozó illetékes szerint a nyugati koalíciónak szembe kell néznie azzal a lehetőséggel, hogy ha Kadhafi rendszere összeomlik, az al-Kaida a kialakuló káoszban megvetheti a lábát a Földközi-tenger partján. 


Líbiának jól védett határai voltak, működő biztonsági és vámszervezetekkel, amelyek ellenőrizték a határt. Ez most egy időre meg fog szűnni - jósolta az algériai hírszerzési illetékes, aki szerint a szövetségeseknek gyorsan választaniuk kell. Vagy hagyják a káosz eluralkodását, és utána beavatkoznak szárazföldi katonasággal is, hogy megakadályozzák az al-Kaida észak-afrikai szárnyának a kijutását a Földközi-tengerhez, vagy Kadhafival, illetve nélküle, de fenntartják a rendszert és a korábbi biztonsági helyzetet.

A felkelők támogatást kérnek a nemzetközi koalíciótól

A líbiai rezsim ellen küzdő felkelők támogatást kértek a nemzetközi koalíciótól: hétfői felhívásukban sürgetik, hogy az vessen véget a Miszráta várost ostromló, Kadhafihoz hű erők napok óta tartó tüzérségi támadásainak.

"Kadhafi csapatai szünet nélkül lövik a várost. A NATO repülőgépei viszont, amelyeknek a polgári lakosság megvédése volna a feladatuk, meg sem közelítik Miszrátát" - állította a felkelők szóvivője, neve elhallgatását kérve. Mint hozzátette, a felkelők keményen harcolnak - ám ki tudja, meddig még. Állítása szerint a lázadók kezdenek kételkedni a NATO szándékait illetően. A városi lakosság pedig egyre inkább attól tart, hogy Miszráta előbb-utóbb Kadhafi csapatainak a kezére kerül.

A NATO belgiumi központjának tájékoztatása szerint az atlanti szervezet harci gépei vasárnap 58 bevetésen vettek részt Líbia fölött. Ez valamivel elmarad a korábbi napok statisztikájától, amikor átlagosan napi 70 bevetést teljesítettek a pilóták.

Március 31. óta - ezen a napon vette át a NATO a nemzetközi erők parancsnokságát - összesen 276 harci bevetésre került sor. Vasárnap a NATO hadihajói hét hajót tartóztattak fel és vizsgáltak át Líbia partjai előtt. Az intézkedés célja, hogy megakadályozzák fegyverek és külföldi zsoldosok bejutását Líbiába.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.