A NATO légiereje 184 bevetésen volt szombaton
HM: svéd katonai repülőgépek szálltak le Magyarországon
Folytatódnak a heves harcok a líbiai fővárostól kétszáz kilométerrel keletre lévő Miszrátában a várost birtokló felkelők és a kormányhadsereg között. A felkelők és orvosok beszámolói szerint a harcok kezdete óta több százan haltak meg.
2011.04.03 21:59MTIA hadsereg harckocsikból és tüzérségi fegyverekből lövi a várost - közölte szombaton a védők egyik szóvivője a francia hírügynökséggel. Három ponton akartak betörni, de a felkelők mindegyik kísérletet visszaverték. Viszont szombaton a NATO egyetlenegy légitámadást sem hajtott végre az ostromló hadsereg ellen, pedig gépei átrepültek a város felett - mondta a szóvivő.
A felkelők már 40 napja védik a várost, és ez idő alatt különböző források szerint legalább 243 ember esett ott áldozatul, többségük polgári lakos.

Egy orvos azonban úgy becsüli, hogy számuk 600 és 1000 közé tehető, és ugyancsak ezer a sebesültek száma. Egy hajó, amelynek a francia hírügynökség nem nevezte meg a tulajdonosát, csütörtökön ki tudott kötni az ostromlott város kikötőjében, és szállított a lakosoknak 150 tonnányi egészségügyi- és élelmiszer-segélyt.
Hague: nem mennek brit katonák Líbiába
Nagy-Britannia továbbra sem küld katonákat Líbiába - mondta vasárnap William Hague brit külügyminiszter, cáfolva egy vasárnapi lapértesülést, amely szerint több száz brit tengerészgyalogos készül líbiai bevetésre.
A The Sunday Times úgy tudja, hogy egy 600 fős tengerészgyalogos egység és legalább hat hadihajó indul a hét elején Líbiába. A küldetés célja gyógyszer- és élelmiszerszállítmányok eljuttatása a lázadók kezén lévő városokba, és a tengerészgyalogosok feladata azoknak a kikötőknek a védelme lenne, amelyekben a szállítmányokat kirakják. A vezető vasárnapi konzervatív brit lap szerint a haditengerészeti egység jelenleg a dél-angliai Plymouth partjainál gyakorlatozik, és hétfőn vagy kedden indul, "egyelőre Gibraltárba".
A tengerészgyalogosok ugyanide érkeznek, repülővel - áll a forrásmegjelölés nélküli írásban. A The Sunday Times szerint a brit tengerészgyalogosok líbiai megjelenése erősíti a líbiai katonai beavatkozás céljának fokozatos módosulásával kapcsolatos aggodalmakat. Hague azonban a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában cáfolta a hírt, mondván: az alakulat nem Líbiába készül, hanem egy "máshol" rendezendő hadgyakorlatra. London szorosan tartja magát az ENSZ-határozathoz, amely tiltja Líbia bármely részének megszállását - tette hozzá a brit külügyminiszter. A líbiai lázadók felfegyverzésére vonatkozó kérdésre Hague kijelentette: ebben az ügyben a líbiai beavatkozásról elfogadott biztonsági tanácsi határozat tartalmaz "egy kis bizonytalanságot", mivel egyrészt fegyverembargót hirdet Líbia egész területére, másrészt azonban "úgy tűnik", hogy "bizony körülmények között enged valamelyes mozgásteret" az önvédelemre kényszerülők megsegítésére. A brit külügyminiszter leszögezte ugyanakkor, hogy a brit kormány nem hozott döntést az líbiai ellenzék felfegyverzéséről. Hague hozzátette: nincs tudomása arról sem, hogy bármely más szövetséges állam ilyen döntést hozott volna. Arra a kérdésre, hogy nem fenyeget-e patthelyzet kialakulása Líbiában, Hague azt mondta: ha a Kadhafi-rezsim megpróbál a jelenlegi helyzetben "megkapaszkodni", akkor nemzetközileg teljesen elszigetelődik, és nem tudja még olaját sem eladni.
Musza Kusza nagy-britanniai dezertálásával kapcsolatban Hague megismételte, hogy a líbiai politikusnak szökése előtt a brit kormány nem ajánlott fel - és ezután sem fog felajánlani - büntetőjogi mentességet. Kusza - aki szerdán érkezett Nagy-Britanniába Tuniszból - korábban másfél évtizedig a líbiai titkosszolgálat vezetője volt, és brit sajtóvélemények szerint köze lehetett súlyos nagy-britanniai terrorcselekményekhez, legfőképp a 270 emberéletet kioltó, 1988-ban elkövetett lockerbie-i repülőgép-robbantáshoz.

Hague azonban vasárnap a BBC-nek kijelentette, hogy Musza Kuszát a brit hatóságok nem tartóztatták le, a líbiai politikus szabad akaratából utazott Nagy-Britanniába, és jelenleg "biztonságos helyen" tartózkodik, ahol "brit illetékesekkel" tárgyal.
A brit sajtó feltételezései szerint Musza Kuszát a brit külső hírszerzés (MI6) illetékesei hallgatják ki a Líbiához kapcsolható múltbeli nagy-britanniai merényletek részleteiről.
A NATO légiereje 184 bevetésen járt szombaton Líbiában
A NATO légiereje 184 bevetést hajtott végre szombaton Líbia fölött - jelentették be vasárnap Brüsszelben. A kiadott közlemény szerint ebből 70 volt "támadó berepülés".
Ezek azok az akciók, amelyekben bombákkal vagy rakétákkal felszerelt gépek vesznek részt, de nem jelenti feltétlenül azt, hogy tényleg végrehajtottak légicsapásokat.
A NATO nem teszi közzé a megtámadott célpontok számát. Azóta, hogy az észak-atlanti szövetség vette át a hadművelet irányítását, három nap alatt összesen 547 légi bevetés volt. Ezek 40 százalékát tette ki a támadó berepülés. A többit AWACS típusú radarfelderítő és légiirányító repülőgépek, légi utántöltő tartálygépek, haditengerészeti légi járőrök és más támogató repülőgépek hajtották végre.
HM: svéd katonai repülőgépek szálltak le Magyarországon
Svéd katonai repülőgépek szálltak le vasárnap Magyarországon; a gépek tankoltak, majd Olaszország irányába elhagyták az országot - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM). Az AFP francia hírügynökség jelentése szerint négy, katonákat és felszerelést szállító C-130-as Herkules gép szállt le vasárnap délután Magyarországon.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy a svéd parlament pénteken hagyta jóvá az ország részvételét a Líbia elleni NATO-akcióban.
Stockholm nyolc JAS Gripen vadászrepülővel vesz részt a nemzetközi koalíció katonai műveletében, mintegy 130 katonával, legfeljebb három hónapon át. A Honvédelmi Minisztérium elmondta: Svédország kérte Magyarországot, hogy az európai szövetségi partneri együttműködés értelmében támogassa a svéd katonai gépek leszállását, és azok üzemanyag-felvételét. Magyarország a kérésnek eleget tett - fűzték hozzá. Arra a kérdésre, hogy a líbiai akcióban vesznek-e részt a svéd gépek, azt válaszolták, hogy "az ENSZ felhatalmazása alapján zajló katonai műveletek keretén belül" támogatták a harci gépek leszállását. A tárca nem tért ki pontosabban arra sem, hogy hol szálltak le a gépek, csak annyit írtak az erre vonatkozó kérdésre, hogy Magyarország katonai repülőterén, majd Olaszország felé repültek tovább.
"A svéd katonai repülőgépek tankolására vonatkozó engedélyeztetés rutineljárásnak számít" - fűzték hozzá. Magyarországon Kecskeméten, Pápán és Szolnokon működik katonai repülőtér (az utóbbin helikopterbázis). A svéd parlament pénteken nagy többséggel hagyta jóvá az ország részvételét a Líbia elleni nemzetközi katonai akcióban. A képviselők közül 240-en támogatták az előterjesztést, csupán a jobboldali populista Svéd Demokraták 18 képviselője szavazott nemmel. Az összes többi párt helyeselte a kormánynak azt a kezdeményezését, hogy Stockholm nyolc JAS Gripen vadászrepülővel vegye ki a részét a nemzetközi koalíció líbiai fellépéséből.
Fredrik Reinfeldt miniszterelnök előzőleg a NATO-tól érkezett megkeresés alapján tett javaslatot svéd vadászgépek kiküldésére. Svédország nem tagja az atlanti szervezetnek.
A misszió feltétele, hogy a Gripenek nem hajthatnak végre támadásokat, kizárólag a repülési tilalom betartását fogják ellenőrizni a líbiai légtérben. Az ellenzéki szociáldemokraták csak ennek fejében voltak hajlandók megszavazni az előterjesztést.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06