Obama nem zárja ki a lehetőséget
London és Róma: rossz ötlet a líbiai felkelők felfegyverzése
A BBC-nek kedden késő este adott interjúban William Hague brit külügyminiszter hangsúlyozta: Róma szintén világossá tette, hogy elzárkózik ettől a megoldástól London álláspontja az, hogy a Líbia ellen elfogadott ENSZ-határozat keretein belül nem lehetséges a Kadhafi-ellenes felkelők felfegyverzése, és ezt Nagy-Britannia egyébként sem vette tervbe.
2011.03.30 14:25MTIBarack Obama amerikai elnök kedd este az NBC televíziónak nyilatkozva megerősítette, hogy nem zárja ki a líbiai felkelők felfegyverzését. Hague szerint az 1973. számú határozat erre csak nagyon "korlátozott lehetőséget" biztosít. "Más országok megtehetik, de mi nem tervezzük azt, hogy a felkelőket bármilyen formában felfegyverezzük, és tervet sem dolgoztunk ki ezzel kapcsolatban" - szögezte le a brit diplomácia vezetője. Mint mondta, nem tartja kizártnak azt a forgatókönyvet, hogy Moammer Kadhafi száműzetésbe vonul. "Ez a döntés az ő kezében van" - mutatott rá Hague.
A külügyminiszter szerint ahhoz semmi kétség nem fér, hogy Líbiában a helyzet gyökeresen megváltozna, ha Kadhafi lemondana a hatalomról. Egy ilyen lépés a legtöbb ember által szívesen látott változásokat hozna magával - fogalmazott a brit diplomácia vezetője. Hague reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Kadhafit felelősségre vonják, de mint kifejtette, az is elképzelhető, hogy a líbiai vezető száműzetésbe vonul, s így megmenekül a nemzetközi büntetőtörvényszék elől.
Nem sokkal később megszólalt a kérdésben a brit kormányfő is. David Cameron az angol parlamentben felszólalva szerdán kijelentette: London szerint a BT 1973. számú határozata "nem szükségszerűen zárja ki a segítségnyújtást azoknak, akik védelmezik a polgári lakosságot Líbiában... Ezért mi nem zárjuk azt ki, de még nem döntöttük el, hogy megtegyük" - fogalmazott a brit miniszterelnök.
Rómában Maurizio Massari olasz külügyi szóvivő egy rádióinterjúban elmondta, hogy a felkelők felfegyverzése olyan intézkedés, amely "bizonyosan megosztaná a nemzetközi közösséget". Ráadásul közel sem biztos, hogy ez ideális ötlet lenne a polgári lakosság mészárlásának megállítására. Massari leszögezte: Olaszország álláspontja az, hogy a "rendelkezésre álló eszközöket kell használni, vagyis a repüléstilalmi zónát és a humanitárius folyosót".
A líbiai polgári lakosság védelmével megbízott nemzetközi koalíció tagjai közé tartozó Norvégia úgy látja, még nincs itt az ideje az Obama által felvetett - és Franciaország által is támogatott - elképzelésnek. "Norvégia azon a véleményen van, hogy a felkelők fegyverekkel való ellátása még nem időszerű" - szögezte le szerdán Grete Faremo védelmi miniszter.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06