Virágzik az arab tavasz
Szíria - lemondott a kormány, az államfő elfogadta
Benyújtotta lemondását a Mohammed Nadzsi el-Otari vezette szíriai kormány kedden, amit Bassár el-Aszad elnök elfogadott - jelentette a damaszkuszi állami televízió.
2011.03.29 16:45MTIAz "arab tavasz" szele Szíriát is elérte, a damaszkuszi kormány több hete tiltakozó megmozdulásokkal szembesül, amelyeket a biztonsági erők eddig könyörtelenül elfojtottak. Ezek voltak a legnagyobb szabású tüntetések azóta, hogy Bassár el-Aszad 2000-ben átvette az elnöki tisztséget az abban az évben elhunyt apjától, az arab országot 1970 óta irányító Háfez Asszadtól.
Bassár el-Aszad több intézkedést akar életbe léptetni a rezsim megreformálása érdekében.
A szíriai hírügynökség szerint Bassár el-Aszad ügyvezető kormányfővé nevezte ki Otarit, aki 2003 óta állt a kabinet élén. Szíriában a kormány kevés hatalommal rendelkezik, a valódi hatalom Aszad elnök, családtagjai és a biztonsági apparátus kezében összpontosul.

Az államfő várhatóan 24 órán belül üzenetben fordul a nemzethez, amelyben vélhetően bejelenti majd az 1963 óta érvényben lévő szükségállapot eltörlését.
A szükségállapot megfosztotta az állampolgárokat néhány fontos politikai szabadságjog gyakorlásától. Eközben több százezer szíriai gyülekezett Damaszkusz központjában és más szíriai városokban, hogy támogatásáról biztosítsa Aszadot. Kedd "a nemzethez való hűség napja". A felvonulás részvevői zászlókat lobogtattak, és az elnök képeit tartották a magasba.
A tüntetők különböző jelmondatokat kiabáltak: "Feláldozzunk érted vérünket és lelkünket, Bassár", "Isten, Szíria, Bassár: ez minden", "Egy, egy, egy, a szíriai nép egységes", "Nemet mondunk a vallási viszályra". Szíriában több felekezet és etnikum él: a szunniták vannak többségben, de a hatalom gyeplője az alaviták kezében van.
Rajtuk kívül keresztények, kurdok, drúzok, örmények és zsidók lakják a 22 milliós közel-keleti országot.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06