Nincs remény
Videóval: sárban gázolva keresik a holttesteket
A 2011. március 11-ei Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés után több mint két héttel nehéz elképzelni, hogy találnak még túlélőket a romok között. A halottakat azonban tovább keresik.
2011.03.27 10:42ma.huÓvatosak a becslések még mindig a Japánt ért földrengés-sorozatok és cunami halálos áldozatainak számára vonatkozóan, ám több mint két héttel a természeti katasztrófa után már nincs miben reménykedni.

A tíz méter magas ároszlop, majd a visszahúzódó víz letarolta a partvidéket és olyan mértékű törmeléket illetve uszadékot mozgatott meg, amely a kőnél puhább anyagú létesítményt elsöpört, és minden mozdíthatót magával rántott. A partokon az emberek megfulladtak, a hatalmas sártömeg szintén emberek százait temette iszapsírba, a Miyagi prefektúrában a hétvégén is folyt a keresés:
A legtöbb halálos áldozat Miyagi prefektúrában van, csak ott 15000-nél is több halottal számolnak, de Iwate, Fukushima, Ibaraki és Chiba is jelentősen érintett, ám a pontos számok helyett még csak a becslésektől is óvakodnak a szakemberek. Annyi biztos, hogy az 1995-ös nagy Hanshin földrengés – melyben 6500 japán vesztette életét – már nem érdemli ki a nagy jelzőt.

A rendőrség adatai szerint eddig több mint tízezer tetemet gyűjtöttek össze, közel húszezer az eltűntek száma, de nagyjából lehet sejteni, hogy az eltűnt személyek nagy része már március 11-e óta nincs életben.

Az érintett prefektúrákból vasárnap is mentettek ki embereket, azonban nem könnyű a szakemberek dolga: az idősek nehezen válnak meg otthonuktól. A családok kénytelenek elköltözni, mert az alapvető emberi szükségletek sincsenek meg a lepusztult városrészekben.

Az biztos, hogy sokan költöznek el a katasztrófa sújtotta területekről, többek között a Fukushimában kialakult helyzetnek köszönhetően, ugyanis egyre nagyobb a sugárszennyezettség a térségben.