Vérfürdőbe torkollottak a tüntetések

Szíria - orvlövészek gyilkolják a tüntetőket Latakiában

"Népfelkelésre" buzdító felhívás jelent meg a Facebook közösségi portálon szombaton, egy nappal azután, hogy Szíria legnagyobb városaiban vérfürdőbe torkollottak a rendszerellenes tüntetések.

2011.03.26 19:30MTI

A még a francia gyarmatosítók ellen küzdő lázadók által és egy jelenleg sugárzott népszerű tévésorozatban használt, ámde lefordíthatatlan arab kifejezéssel fűszerezett felhívásban minden szíriai tartományban népfelkelést hirdettek szombatra. Hivatalos közlés szerint pénteken 13-an haltak meg az erőszakkal szétvert tüntetéseken, míg emberjogi aktivisták legalább huszonöt áldozatról tudnak.

A halott tüntetőket szombat délután temetik el a Damaszkusztól mintegy 130 kilométerre délre fekvő Deraa városban, ahova a szomszédos településekről tömegesen indultak el a lakosok. A Deraa melletti Tafasz településen gyászolók felgyújtották a kormányzó Baasz párt helyi irodáját és egy rendőrőrsöt.

Kormányellenes tüntetések voltak pénteken Szanamejnben, Homszban, Latakiában, sőt Damaszkusz egyik elővárosában, Dúmában is. Szombaton már a második egymást követő napon demonstráltak a kormány reformprogramjának támogatói is. Damaszkuszban, Aleppóban, Rakkában, Kamisliben, el-Haszekében, Deir-ez-Zórban, Idlíbben, Tartúszban, Hamában és esz-Szuveidában Bassár el-Aszad államfőt éltették a felvonulók, és a nemzeti egység megvédését szorgalmazták a "külső erők fondorlataival" szemben. A szónokok elítélték az utóbbi napok Szíriával szemben ellenséges információs kampányát. A szíriai vezetés csütörtökön jelentette be, hogy a közeljövőben fel szándékozik oldani az 1963 óta érvényben lévő rendkívüli állapotot, új törvényeket fogad el a politikai pártokról és a sajtóról, valamint bírósági reformot hajt végre. A kormány vállalta, hogy új munkahelyeket hoz létre, és felveszi a küzdelmet a korrupció ellen.

Az átalakítások első lépéseként 30 százalékkal emelték a közalkalmazottak bérét, s péntek este szabadlábra helyeztek több mint kétszáz politikai elítéltet, többségükben iszlamistát. Edward Walker, az Egyesült Államok volt egyiptomi, izraeli és egyesült arab emírségekbeli nagykövete arra figyelmeztetett, hogy a szíriai elnök még viszonylag békésen át tudja vészelni a népi elégedetlenséget, ha engedményeket tesz. Az erőszak alkalmazása viszont a kívánatossal ellentétes hatást vált ki, és vallásközi ellenségeskedéshez vezet, mivel a kormányzó elit a kisebbséget (12 százalék) jelentő alaviták közül kerül ki.

A médiában már hallatnak is magukról az aktivizálódó szunnita fundamentalisták.

A Muzulmán Testvériség egyik Londonban élő vezetője kijelentette, hogy a kormány elmulasztotta a pillanatot a reformok megvalósítására, és a népfelkelés egyre szélesedik, már nem lehet visszatuszkolni a szellemet a palackba.

Forrnak az indulatok (fotó: MTI)


Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi biztosa arra figyelmeztette a szíriai vezetést, hogy az erőszak ördögi spiráljába kerülhet a tüntetések véres elfojtásával. Az erőszak haragot, öldöklést és káoszt váltott ki, s ha ez a hullám elindul, sokkal nehezebb lesz megtenni azt, amit rögtön kellett volna, azaz garantálni a szólás- és gyülekezési szabadsághoz fűződő legitim jogot, meghallgatni és megoldást találni a valós problémákra - mondta Pillay, üdvözölve a csütörtökön bejelentett politikai és gazdasági reformokat. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tettek ékesebben beszélnek minden szónál.

Orvlövészek megöltek két embert Latakiában a Baasz párt irodáinak felgyújtása után

Orvlövészek öltek meg két embert, további kettőt pedig megsebesítettek szombaton a nyugat-szíriai Latakiában - közölte egy szíriai tisztségviselő, néhány órával azután, hogy a Földközi-tenger partján fekvő városban tüntetők feldúlták a kormányzó Baasz párt irodáit.

Egy másik magas rangú tisztségviselő már korábban elmondta, hogy háztetőkről fegyveresek vaktában járókelőkre lőnek a Damaszkusztól mintegy 350 kilométerre északnyugatra lévő kikötővárosban. Előzőleg délen, a jordániai határon fekvő Deraa melletti Tafasz településen is felgyújtották a Baasz párt helyi irodáját és egy rendőrőrsöt azok a gyászolók, akik a pénteken erőszakkal szétvert deraai tüntetés halálos áldozatainak temetésére gyűltek össze.

A Bassár el-Aszad államfő uralma ellen március közepén kezdődött, politikai reformokat követelő szíriai megmozdulások mindeddig az ország Jordániával határos déli részére összpontosultak, pénteken azonban a tüntetések átterjedtek egyebek között Szanamejn, Homsz és Latakia városokra is, sőt Damaszkusz egyik elővárosára, Dúmára is, és a rendszerellenes megmozdulások legalább hat nagyvárosban vérfürdőbe torkollottak. Az összecsapások kétségkívül a legnagyobb kihívást jelentik Bassár el-Aszad államfő 11 éve tartó hatalmával szemben.

Hivatalos közlések szerint pénteken 15-en haltak meg a biztonsági erőkkel vívott összecsapásokban, míg emberjogi aktivisták legalább huszonöt áldozatról tudtak.

Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet becslése szerint 55-en vesztették életüket csak az elmúlt hét Deraa tartománybeli zavargásaiban, a jordániai határnál elterülő törzsi övezetben.

Egy emberi jogi ügyekben szerepet vállaló ügyvéd szerint a szíriai hatóságok szombaton 260, nagyobb részt iszlamista foglyot bocsátottak szabadon a börtönökből - olyanokat, akik letöltötték már büntetésük háromnegyedét -, hogy ezzel próbálják kiengesztelni a politikai reformokat követelőket.

Az összecsapásokban meghalt tüntetőket szombat délután több ezres tömeg kísérte el végső útjára a szíriai fővárostól 130 kilométerre délre fekvő Deraa városában, ahova a szomszédos településekről is sokan érkeztek.

Deraa központi sugárútján százak gyűltek össze, hogy szabadságot követeljenek.

Több fiatal felmászott Hafez el-Aszad néhai államfő előző nap ledöntött szobrának a maradványaira, és szemtanúk szerint kartonpapírra írva azt a jelszót tűzte ki, hogy "az emberek a rezsim bukását akarják". Pénteken a biztonsági erők még tüzet nyitottak a tömegre, amikor az megpróbált tüzet gyújtani a bronzszobornál.

Az emlékmű ledöntése a megfigyelőket arra emlékeztette, amikor a bagdadiak 2003-ban az amerikai csapatok bevonulása után ledöntötték Szaddám Huszein iraki diktátor szobrát.

A tengerparti Latakiában, ahol a pénteki összecsapásokban négyen vesztették életüket, egy szíriai aktivista szerint százak kezdtek tüntetni még aznap este, autógumikat égetve és a "Szabadság" jelszót skandálva.

A tiltakozók egy része autókat és boltokat rongált meg. Szombaton azután megrohanták és felgyújtották kormányzó Baasz párt irodáit.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.